Reklama

Jeden z najcenniejszych na Pomorzu zabytków architektury szachulcowej został odrestaurowany i przeniesiony w nowe miejsce. Ewangelicki kościół z lasu pod Ciecholubiem znajduje się teraz w oddalonym o kilkanaście kilometrów Warcinie, gdzie stanął obok dawnego pałacu Otto von Bismarcka..

Odbudowa kościoła szachulcowego w Warcinie polegała na odtworzeniu całej konstrukcji szachulcowej kościoła z Ciecholubia, gdzie przed rozbiórką stała świątynia, oraz na wykonaniu prac konserwatorskich części wyposażenia kościoła, które znajduje się w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Wyposażenie (chór muzyczny z XVII w., malowidła z empory bocznej z przełomu XVII/XVIII w., chrzcielnica z XVIII w., żyrandol mosiężny z XVIII w.) zostanie wkrótce zainstalowane w odbudowanym kościele. Koszt wszystkich prac wyniósł 1,3 mln zł, z czego ponad 1,1 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Zabytkowy XVII-wieczny kościół odbudowany w Warcinie to jeden z najcenniejszych obiektów historycznych w tym regionie. Obiekt był w bardzo złym stanie. Konieczna była jego całkowita rozbiórka. Aby ocalić zabytek, postanowiono go zrekonstruować z użyciem zniszczonych, pierwotnych elementów konstrukcyjnych. Rozebrany kościół został ponownie złożony na terenie Zespołu Szkól Leśnych w Warcinie.

fot. GK

Pierwsza wzmianka o kościele w Ciecholubiu pochodzi z 1565 r. W obecnym kształcie kościół zbudowano w 1799 r., samą zaś wieżę i zakrystię dobudowano w 1911 r. Kościół wzniesiono na planie prostokąta, jako obiekt jednonawowy bez wyodrębnionego prezbiterium. Empora (wsparta na kolumnach galeria, najczęściej przeznaczona dla chóru i instrumentów muzycznych, głównie organów) umieszczona została w zachodniej części kościoła. W nawie pod ołtarzem znajduje się murowana krypta.

Do 1988 r. kościół należał do parafii ewangelicko-augsburskiej, następnie do parafii katolickiej w Dretyniu, a od 1994 r. przeszedł w posiadanie Urzędu Miasta i Gminy Kępice. Teraz dzięki odnowieniu i lepszej lokalizacji, stanie się turystyczną wizytówką regionu.

Odbudowa kościoła w Warcinie to część projektu „Dziedzictwo i kultura małych ojczyzn” w Powiecie Słupskim, który polega na wykonaniu budowlanych prac remontowych i konserwatorskich w zabytkowych obiektach sakralnych w: Osowie, Dębnicy Kaszubskiej, Budowie, Stowięcinie, Żelkowie, Swołowie i we Wrześciu. Celem tego projektu jest osiągnięcie wzrostu atrakcyjności turystycznej powiatu słupskiego oraz, poprzez realizację imprez kulturalnych i edukacyjnych, nadanie remontowanym obiektom nowych funkcji. Jest to wspólny projekt czterech gmin i sześciu parafii.

Całkowita wartość projektu wynosi niemal 4 mln zł, z czego niemal 3,4 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Poprzedni artykułWeekend w Lęborku i regionie #02
Następny artykułGłosujmy na wydmy!