Reklama

Ćwiczenia ratownicze z udziałem samolotów patrolowych i śmigłowca Marynarki Wojennej zobaczymy w Łebie, w sobotę, 14 lipca. Załogi tych maszyn zaprezentują akcję poszukiwania rozbitków oraz operację podejmowania ludzi z wody.

Ćwiczenie organizowane są w ramach akcji „Bezpiecznie nad wodą w Łebie” rozpocznie się o godzinie 12:00 (plaża A – wschodnia) po wschodniej stronie główek portu w Łebie. Ze strony Marynarki Wojennej w działaniach ratowniczych udział wezmą dwa samoloty patrolowo-rozpoznawcze „Bryza” oraz śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, które współpracować będą m.in. z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) i Straży Granicznej.

fot. archiwum Marynarki Wojennej

W pierwszym etapie ćwiczenia załoga samolotu patrolowego Marynarki Wojennej zaprezentuje elementy poszukiwania rozbitka w wodzie, oznaczenia miejsca odnalezienia poszkodowanego przy pomocy pławy oraz zrzutu tratwy ratunkowej. Następnie załoga śmigłowca MW Mi-14PŁ/R przeprowadzi operację podjęcia rozbitków z morza i przekazania poszkodowanych na pokład jednostki MSPiR typu SAR 1500 m/s „Huragan”. W kolejnym elemencie ćwiczenia ponownie uczestniczyć będzie samolot patrolowy „Bryza”. Tym razem jego załoga po odnalezieniu rozbitka w wodzie będzie koordynowała prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza naprowadzając jednostki MSPiR w miejsce gdzie znajduje się poszkodowany.

Lotnictwo Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również samolot patrolowy „Bryza” dyżurujący na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy Marynarki Wojennej uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.