Reklama

„Nie stójcie w miejscu, chodźcie z nami, wszyscy jesteśmy przechodniami…” zachęca wiersz, który pojawił się w około 30 miejscach w Lęborku, namalowany ścieralną farbą na chodniku. O co chodzi?

Utwór autorstwa Michała Zabłockiego, pod koniec maja wymalowali pod przystankami autobusowymi uczniowie lęborskiej podstawówki nr 3. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji „Wiersze chodnikowe”. Napisy znikną za około trzy miesiące.

Wiersze chodnikowe
Uczniowie podczas malowania. / fot. SP3

– Celem całego przedsięwzięcia było zachęcenie ludzi do czytania, nie tylko poezji. Może więc zatrzymując się na chwilę przy przystanku i widząc pod nogami krótki wierszyk sięgniemy po inne dzieła poetów? – mówi Celina Przybyła opiekun młodzieży. – Akcję mogliśmy przeprowadzić dzięki pomocy i wsparciu Urzędu Miejskiego, który zakupił farby, szablony oraz ubrania ochronne dla dzieci.

Akcja „Wiersze chodnikowe” jest częścią rewolucji poetyckiej „Multipoezja”, której pomysłodawcą jest autor tekstów piosenek i poeta Michał Zabłocki. Akcję co roku organizuje Fundacja Poemat wraz z Urzędami Miast, Ośrodkami Kultury i Bibliotekami z całego kraju. Celem akcji jest zbliżenie poezji do ludzi w środowisku miejskim. Od 2002 roku, kiedy odbyła się po raz pierwszy zdobyła już wielu zwolenników. W trakcie wszystkich edycji w akcji wzięło udział kilkadziesiąt miast w całej Polsce wpisując ją często na stałe w kulturalny krajobraz, a w sumie na chodnikach wszystkich miast zostało namalowane aż 6600 kopii wierszy.