Reklama

Na przejeździe w Mostach, gdzie w kwietniu br. doszło do zderzenia pociągu osobowego z ciężarówką, zostaną zamontowane szlabany zamykające drogę. Kolej sfinansowała już część inwestycji, teraz pieniądze muszą znaleźć samorządy.

W czwartek w Mostach odbyło się posiedzenie tzw. komisji przejazdowej. Uczestniczący w nim zastępca dyrektora gdyńskiego oddziału Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK SA Leszek Lewiński powiedział PAP, że komisja potwierdziła zasadność podwyższenia kategorii przejazdu z obecnej C (samoczynna sygnalizacja świetlna i dźwiękowa ostrzegająca o zbliżającym się pociągu) do B (dodatkowe wyposażenie w postaci półrogatek, czyli szlabanów zamykających prawe pasy jezdni).

Katastrofa kolejowa w Mostach
W katastrofie kolejowej na przejeździe w Mostach zginęły 2 osoby, a 25 zostało rannych. / fot. archiwum

Do odbudowy elektronicznego systemu ostrzegania na przejeździe użyto wartych 350 tys. zł. urządzeń, do których łatwo będzie można podłączyć szlabany, szacunkowy koszt inwestycji wyniesie ok. 200 tys. zł. PKP chce także, aby powstał system kamer monitorujący zachowanie kierowców.

Wicestarosta lęborski Ryszard Wenta powiedział w czwartek PAP, że trzy samorządy – powiat lęborski, miasto Lębork i gmina Nowa Wieś Lęborka – deklarują współfinansowanie przebudowy przejazdu w Mostach. Dodał, że „jeśli chodzi o kwotę pomocy, czekamy na szczegółowe wyliczenia i propozycje ze strony PKP PLK SA”.

Badania natężenia ruchu na przejeździe w Mostach wykazały, że w godzinach od 6 do 18 przez tory przejeżdża ponad 5 tys. pojazdów. W ciągu doby przez Mosty przejeżdża 61 pociągów.