Reklama

Ponad 150 uczniów lęborskich szkół ponadgimnazjalnych wyszło w piątek na ulice Lęborka, aby w ramach “Dnia Hakowicza” zainteresować mieszkańców profilaktyką raka płuca. Rozdawali ulotki oraz rozmawiali z przechodniami na temat chorób nowotworowych. Lęborczanie z zaciekawieniem przystawali na widok licznych grup młodych aktywistów.

Happening odbył się jako część akcji “Mam Haka na Raka”, której ideą jest zmieniać postawy społeczeństwa wobec profilaktycznych badań w kierunku nowotworów. Udział biorą w niej uczniowie kilku lęborskich szkół. Dzisiaj działali głównie na ulicy Staromiejskiej.

Ty też możesz mieć haka na raka! – rozbrzmiewały przez megafon okrzyki hakowiczów. Nieśli ze sobą widoczne z daleka transparenty przedstawiające przekreślonego raka czy proste, chwytliwe hasła.

[nggallery id=96]

fot. Zespół Szkół Mechaniczno – Informatycznych

Uczestnicy poważnie traktują swoje zadanie: – Chociaż zagrożenie rakiem płuc jest ogólnie znane, wciąż wielu ludzi nie myśli o profilaktycznych badaniach. Zachęcamy ich także do rzucenia palenia, które jest jego najczęstszą przyczyną – odpowiadali zagadnięci o cel swoich działań.

To dobrze, że młodzi chcą coś robić, tym bardziej gdy chodzi o ich zdrowie. Mamy młode pokolenie, które potrafi działać. Cieszy mnie to i chętnie ich wesprę – mówił pan Jerzy, podpisując listę poparcia, którą podsuwała mieszkańcom pikietująca młodzież.

Program „Mam Haka na Raka” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce i odbywa się na przestrzeni całego roku szkolnego.