Reklama

W ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, 2 czerwca w Lęborku odbędzie się wspólna obserwacja nocnego nieba. Lęborczanie będą mogli zapoznać się z obiektami sfery niebieskiej, przyglądając się im przez specjalistyczny sprzęt oraz wysłuchując komentarzy znawców tematu. Organizatorzy dla uświetnienia pokazu, zaprosili astronoma, który przedstawi prezentację pt. „Czerwcowe niebo nad Lęborkiem”.

Impreza odbędzie się na terenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych przy ul. Marcinkowskiego 1. Rozpocznie się o godz. 20:30 w sali audiowizualnej prezentacją multimedialną przygotowaną i zaprezentowaną przez kmdr ppor. Dariusza Żołnieruka, który jest starszym wykładowcą Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a także wiceprezesem Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Po prezentacji uczestnicy przejdą na boisko szkolne, gdzie będą mogli przy pomocy rozstawionego sprzętu przyjrzeć się m.in. Księżycowi znajdującemu się w 2 dniu po I kwadrze, zanikającym pierścieniom Saturna oraz jaśniejszym obiektom niebieskim. W przypadku braku warunków do obserwacji, zaprezentowane zostaną filmy popularno-naukowe o tematyce astronomicznej, oraz sprzęt do obserwacji astronomicznych.

Zorganizowane podziwianie firmamentu, odbywa się w Lęborku po raz drugi w tym roku. Poprzedni pokaz, a zarazem lęborska inauguracja Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, odbył się 1 maja. Wzięło w nim udział ponad 30 osób, które otrzymały materiały związane z obserwowanymi obiektami i mogły na nowo poznać nocne niebo. Z uwagi na spore zainteresowanie tematem, organizatorzy planują przeprowadzenie więcej spotkań astronomicznych w naszym mieście.

Międzynarodowy Rok Astronomii 2009

W roku 1609 Galileusz jako jeden z pierwszych użył teleskopu do obserwacji nieba. 400. rocznicę tego wydarzenia, Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła uczcić ogłaszając rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Setki imprez międzynarodowych, regionalnych i lokalnych odbywających się na świecie, ma zwrócić uwagę opinii publicznej na piękno kosmosu. Dlatego hasłem MRA2009 jest: „Odkryj swój Wszechświat”.

Poprzedni artykułLęborski Dzień Dziecka
Następny artykułBezpieczniej na placach zabaw