Reklama

Już w tym tygodniu odbędzie się XII Jarmark św. Jakuba. Portal e-Lębork.eu przyłącza się do świątecznego nastroju i cyklem artykułów będzie wspierał tą największą lęborską imprezę. Na początek, warto przybliżyć historię powstania tradycji jarmarku.

Po lokacji Lęborka przez Krzyżaków w 1341 roku, wydzielono na terenie miasta znaczny obszar pod budowę świątyni. Dwa lata później, w roku 1343 rozpoczęto wznoszenie kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Budowę zakończono dopiero w następnym stuleciu. Jednocześnie zaczęła rodzić się tradycja spotkań kupców i rzemieślników w ramach odpustu parafialnego. Jarmarki odbywały się wiosną, latem i jesienią. Łączyły wymiar religijny z czysto handlowym, ściągając do Lęborka okoliczną ludność oraz przyjezdnych. Zwyczaj ten trwał ponad 600 lat, lecz został porzucony w czasach PRLu.

W 1985r. hucznie obchodzono 700-lecie założenia miasta Lęborka oraz 40-lecie „powrotu do macierzy”. Przy okazji obchodów zorganizowano odpust św. Jakuba i kiermasz twórców ludowych. 11 lat później o. Leszek Klekociuk zainicjował reaktywację tego święta, powołując do życia nową tradycję Jarmarku św. Jakuba. 26 lipca 1998 roku Biskup Pelpliński prof. Jan Bernard Szlaga wydał dekret ustanawiający Św. Jakuba Apostoła Starszego patronem miasta Lęborka i odprawił uroczystą sumę odpustową. Dzięki społecznemu zaangażowaniu Jarmark z roku na rok poszerzał swoją ofertę artystyczną, religijną, historyczną, handlową i komercyjną, sportową i rekreacyjną. Z małego odpustu parafialnego przekształcił się w latach 1999-2006 w Święto Patrona Miasta Lęborka, któremu towarzyszy hasło „Różnorodność w jedności”.

Jarmark 2007

W 2007 roku po raz pierwszy zorganizowano Zlot Jakubów. Do Lęborka przybyło kilkudziesięciu mężczyzn i chłopców o tym imieniu. Utworzono także Galerię Jakubową, w której można było obejrzeć rzeczy, pamiątki i autografy przesłane przez znanych Jakubów w Polsce. W tym roku Zlot Jakubów zyskuje rangę Międzynarodowego.

Obecnie Jarmark św. Jakuba to największa tego typu impreza w Lęborku. Nierozłącznie powiązany jest z odpustem św. Jakuba. Przygotowania trwają przez cały rok, a przez kilka dni jarmarku do Lęborka zjeżdżają turyści z całej Polski oraz zagranicy.

Opracowane na podstawie www.jarmark.lebork.pl
Poprzedni artykułLew na uroczystej sesji
Następny artykułKoniec problemu z płotem