Reklama

„Fotodziurkacz” to tytuł wystawy Roberta Pansa, której wernisaż odbył się w piątek 13 marca w Galerii Fregata. Ekspozycja przedstawia fotografie wykonane najstarszą metodą rzutowania obrazu na materiał światłoczuły bez zastosowania soczewek.

Odwiedzający Galerię mogą oglądać 30 zdjęć stworzonych techniką fotografii otworkowej. Urządzenie służące do wykonywania tego typu obrazów – camera obscura – to pudełko z małym otworem z przodu i materiałem światłoczułym wewnątrz. Wykonywanie zdjęć w ten sposób nigdy nie gwarantuje uzyskania zadowalającego efektu. Pozwala za to manipulować perspektywą, natężeniem światła oraz kolorystyką obrazu w unikatowy sposób. Właśnie dlatego camera obscura bywa chętnie wykorzystywana w fotografii artystycznej.

Robert Panas w Galerii Fregata. / fot. Joanna Kraśnik
Robert Panas w Galerii Fregata. / fot. Joanna Kraśnik

Fotografowanie ciemnią optyczną jest w większości nieprzewidywalne. Konstruując najprostsze rejestratory, spodziewam się czasami czarodziejskich efektów, czasem żadnych – mówi o swojej pracy Robert Panas. – Wykonanie camery obscury to wyjątkowo proste czynności. Proste kamery rejestrują rzeczywistość absolutną, niedoskonałość kadru. Nie stawiam światłu żadnych ograniczeń. Zapraszam je łagodnie do wnętrz moich prostych kamer. Rejestruję, dokumentuję i poznaję.

Robert Panas pochodzi z Białegostoku. Jest zaprzyjaźniony z lęborskimi fotografami i bywał już w okolicach Lęborka na plenerach zdjęciowych. Uczestnicy wernisażu, mogli wysłuchać opowiadań autora o artystycznym aspekcie jego dzieł, a także technikach z jakich korzysta. Panas zostawił na ścianie w Galerii aparat z umieszczonym wewnątrz materiałem światłoczułym, który cały czas się naświetla. Fotografie przedstawione na wystawie oraz inne, można zobaczyć na internetowym profilu autora.

Ekspozycja w Galerii Fregata przy ulicy Reja 12 w Lęborku, będzie otwarta dla zwiedzających do końca kwietnia.