Reklama

Akcję promującą profilaktykę onkologiczną zorganizowali uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych w Lęborku. Podczas całodniowego wydarzenia, zaproszeni uczniowie innych szkół z regionu, pedagodzy oraz specjaliści dyskutowali o sposobach walki z rakiem. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że debata publiczna o zapobieganiu nowotworom jest w Polsce potrzebna.

Prezentacje pod hasłem „Mam haka na raka!” odbywały się w sali audiowizualnej ZSMI. Przed rozpoczęciem wykładów, zaproszeni goście otrzymali od organizatorów ulotki z podstawowymi informacjami.

Jako pierwsza wystąpiła Anna Czaj, prezes stowarzyszenia Bliźniacy.org. Mówiła o sposobach profilaktyki nowotworowej oraz początkowych symptomach choroby. Później młodzież miała okazję wysłuchać chirurga i onkologa doktora Zbigniewa Lewandowskiego – ordynatora oddziału chirurgicznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku. Jako osoba na co dzień zajmująca się chorobami nowotworowymi, doktor przekazał zebranym wiele istotnych informacji. Głosu udzielono także zaproszonej przedstawicielce firmy farmaceutycznej, która poruszyła temat szczepionek chroniących przed rakiem.

[nggallery id=47]

fot. Zespół Szkół Mechaniczno – Informatycznych

Kolejnym punktem w programie były pokazy przygotowane przez uczniów. Zademonstrowali oni statystyki zachorowalności na nowotwory w Polsce w porównaniu z innymi krajami oraz wyświetlili film, w którym osoby dotknięte chorobą opowiadały o swojej walce z rakiem.

Pod koniec, uczestnicy zaproszeni zostali do udziału w warsztacie kreatywnym. Ich zadaniem było wykonanie logotypów, plakatów, wymyślenie haseł promujących profilaktykę onkologiczną.

Na pożegnanie podsumowano informacje zebrane w ciągu całodniowej imprezy, uczniowie przedstawili swoje prace i otrzymali od organizatorów certyfikaty udziału w akcji „Mam haka na raka!„.

Warto zauważyć, że organizatorom udało się zainteresować akcją licznie przybyłe lokalne media. e-Lębork.eu jest jednym z patronów wspierających przedsięwzięcie.

Poprzedni artykułAZS Lębork pokonał Żubry
Następny artykułPogoniści rozpoczęli wiosnę