Reklama

Wystawa przedstawiająca funkcjonariuszy UB i SB zaprezentowana w LCK Fregata została żywo przyjęta przez mieszkańców Lęborka. W czasie uroczystego otwarcia, a także potem w dni powszednie, wielu lęborczan oglądało zdjęcia i akta szefów komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, działających na obszarze lęborskim. Najbliższe dwa dni to ostatnie chwile, aby zobaczyć „Twarze lęborskiej bezpieki”.

Wystawę zorganizowano przy udziale Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Szczegółowe biogramy sporządzono na podstawie akt personalnych funkcjonariuszy UB/SB ze zbiorów archiwów IPN oraz przechowywanych w tych archiwach rozkazów personalnych i awansowych. Przedstawiono 30 najważniejszych przedstawicieli kadry kierowniczej SB województwa słupskiego oraz zdjęcia i życiorysy 18 członków kadry kierowniczej UB/SB regionu lęborskiego w latach 1945-1990.

Wystawa jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców Lęborka – mówi Paweł Piwka, dyrektor Lęborskiego Centrum Kultury Fregata. – Przychodzą zarówno osoby starsze jak i młodzież. Zdarza się, że jednego dnia wystawę ogląda nawet kilkadziesiąt osób. Według naszych szacunków, razem z otwarciem, wystawę obejrzało już ponad 500 osób.

Twarze lęborskiej bezpieki
- Wystawę obejrzało już ponad 500 osób - mówi Paweł Piwka. / fot. Sławomir Łukaszuk

„Twarze lęborskiej bezpieki” można oglądać dzisiaj – 22 stycznia od godziny 12 do 17. W piątek 23 stycznia wystawa będzie czynna od 9 do 12 ze względu na przygotowania do Festiwalu Piosenki Zimowej.