28 października w ratuszu odbyło się spotkanie samorządowców poświęcone budowie elektrowni jądrowej w województwie pomorskim i związanej z nią infrastrukturze. Uczestnicy dyskutowali o postępie prac nad elektrownią oraz o kluczowych projektach towarzyszących, takich jak przebudowa linii kolejowej do Łeby, budowa dróg z Łęczyc w rejon elektrowni oraz powstanie nowych sieci wysokiego napięcia.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), a uczestniczyli w nim m.in. burmistrz Lęborka Jarosław Litwin, jego zastępca Krzysztof Król, wicestarosta Adrian Wenta oraz lokalni radni, dyrektorzy miejskich spółek, naczelnicy i kierownicy Urzędu. Przedstawiciele PEJ, w tym pełnomocnik zarządu Maciej Lorek oraz kierownik projektu Tomasz Lechowicz, omówili szczegóły inwestycji i odpowiadali na pytania samorządowców.
Ważnym punktem dyskusji były potrzeby finansowe lokalnych samorządów w obliczu nadchodzącej inwestycji. Samorządowcy zgłosili postulat zwiększenia środków na „Program wspierania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej”. Obecne fundusze, wynoszące 250 mln złotych, są niewystarczające wobec ogromnych potrzeb związanych z budową dróg, rozbudową transportu publicznego, edukacją, mieszkalnictwem, bezpieczeństwem publicznym i ochroną zdrowia, które mają kluczowe znaczenie dla jakości życia mieszkańców regionu.
Planowana elektrownia jądrowa, zlokalizowana w „Lubiatowo – Kopalino” w gminie Choczewo, będzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce i istotnym elementem zapewniającym niezależność energetyczną kraju. Inwestycja przyniesie tysiące nowych miejsc pracy oraz przyspieszy rozwój lokalnej infrastruktury. Spółka PEJ odpowiada za przygotowanie i koordynację całego procesu inwestycyjnego.