Reklama

5 600 000 zł dla miasta oraz 5 200 000 zł dla powiatu to pieniądze jakie w ostatnim czasie Województwo Pomorskie przyznało lęborskim władzom samorządowym. W ramach regionalnych programów rozwoju dofinansowany zostanie projekt odbudowy średniowiecznych murów i baszt w Lęborku oraz remont drogi na odcinku Szczenurze – granica powiatu lęborskiego.

Zaniedbane średniowieczne obwarowania to problem dyskutowany w Lęborku od lat. Najcenniejsze zabytki miasta są w opłakanym stanie, kompletnie nie wyeksponowane niszczeją z roku na rok. Wreszcie powstał projekt, który zakłada ich odbudowę.

Konkurencja była wielka. Znaleźliśmy się wśród tak rozpoznawanych obiektów jak Katedra Oliwska, zamek w Malborku czy Kościół Św. Jana w Gdańsku – mówił w piątek na antenie TVP Gdańsk burmistrz Włodzimierz Klata. – Chcemy ożywić mury oraz odbudować baszty, które pozostały w Lęborku. Jest to potencjał, który może przekształcić się w sukces gospodarczy.

Średniowieczne mury w centrum Lęborka są zrujnowane. / fot. Andrzej Dąbek
Średniowieczne mury w centrum Lęborka są zrujnowane. / fot. Andrzej Dąbek

W zrekonstruowanych basztach ulokowane zostaną instytucje kulturalne. Odbywać będą się w nich wystawy nawiązujące tematycznie do średniowiecza oraz prezentujące twórczość lokalnych artystów. Na przylegających do odbudowywanych murów uliczkach, wymienione na brukowaną zostanie 8 tysięcy m2 nawierzchni. Przedsięwzięcie zakłada również adaptację piwnic muzeum na sale audiowizualne.

5,5 mln złotych dofinansowania to około 45% całej inwestycji. Łączny koszt projektu to niemal 13 mln złotych. Pierwsze efekty zobaczyć będziemy mogli w przyszłym roku. Zakończenie prac zaplanowano na rok 2011.

Koszt realizacji planu przebudowy drogi na trasie Szczenurze – granica powiatu lęborskiego to w przybliżeniu 7,5 mln złotych. Pieniądze przyznane przez Zarząd Województwa Pomorskiego pokryją ponad 70% tej kwoty. W uzasadnieniu wskazano profesjonalizm przygotowanego projektu oraz znaczenie realizacji dla rozwoju Pomorza. Finansowo zaangażowana jest w przedsięwzięcie także Gmina Wicko.