Reklama

Uroczysty koncert z okazji obchodzonego 24 sierpnia Dnia Niepodległości Ukrainy odbył się w środę pod wieczór na skwerze przy Placu Pokoju.

Organizatorem ukraińskiego patriotyczno-artystycznego wydarzenia był Związek Ukraińców w Polsce Koło Miejski w Lęborku oraz Grekokatolicka Parafia św. Dymitra w Lęborku.

Na Placu Pokoju zebrali się mieszkańcy miasta i członkowie społeczności ukraińskiej. Wśród uczestników pojawili się parlamentarzyści i samorządowcy z burmistrzem, starosta i senatorem Kazimierzem Kleiną. Społeczność ukraińską formalnie reprezentował Aleksander Romanko, lokalny lider Związku Ukraińców w Polsce. Wśród wystąpień dominowały odniesienie do uniwersalnych wartości wolności, demokracji, współpracy i wspólnych słowiańskich korzeni, a także pomocy dla Narodu Ukraińskiego w czasie trwającego od ponad 180 dni konfliktu zbrojnego z putinowską Rosją.

– Spotykając się tu dzisiaj, dajemy dowód, że jesteśmy razem. Życzę wszystkim obywatelom Ukrainy, żeby mogli wrócić do normalności, wrócić do swoich domów, a póki co, będziemy pomagali tak tym, którzy mieszkają obok nas, jak i tym, którzy w Ukrainie walczą z wrogą agresją – mówiła do zebranych Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska.

W intencji narodu ukraińskiego wspólnie modlili się o. Robert Wołyniec – gwardian, proboszcz parafii, kustosz Sanktuarium św. Jakuba Ap. i Oleh Hrytsiv, proboszcz lęborskiej parafii greckokatolickiej pw. św. Dymitra. W części artystycznej dzieci, młodzież i dorośli wykonawcy zaprezentowali charakterystyczne dla kultury ukraińskiej elementy taneczne muzyczne i wokalne.

Dzień Niepodległości Ukrainy – to narodowe święto ukraińskie 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. To symboliczna data powstania wolnej i niezależnej Ukrainy.

Poprzedni artykułJaki biznes franczyzowy w 2022?
Następny artykułSzpital w Lęborku otwiera Poradnię Neurologiczną