Reklama

Czy ziemia z terenu Osiedla Roszarniczego będzie zbadana pod kątem zanieczyszczeń związanych ze  ogromnym pożarem złomowiska 23 i 24 czerwca 2022 roku przy ul. Słupskiej?

Wniosek w tej sprawie złożył do ratusza radny Zbigniew Rudyk. Przekazał on, że otrzymał od mieszkańców osiedla sygnały o potrzebie badań, związanych m.in. uprawianiem przez nich na działkach i przy domach warzyw i owoców. Wg radnego wiele osób zgłaszało się do Sanepidu o badania i otrzymywali negatywne odpowiedzi.

Treść interpelacji radnego Zbigniewa Rudyka w załączeniu.

„Szanowny Panie Burmistrzu, ostatnimi czasy odbieram bardzo dużo informacji w postaci mailów, sms-ów oraz telefonów od mieszkańców tzw. Osiedla Roszarniczego z prośbą o wpłynięcie na władze miasta i Sanepid aby zbadać powietrze oraz grunt na którym mieszkańcy tego osiedla i okolic mają zasadzone i zasiane dla swoich rodzin warzywa i owoce, których boją się teraz spożywać. Od wielu mam informację że powyrywali wszystko ze swoich ogródków i zrobili z tego kompost. Po deszczu ziemia przybiera innego nieokreślonego koloru, a wszystko to jest spowodowane ostatnimi pożarami na nielegalnym wysypisku śmieci, gdzie paliły się opony, oleje, plastik i inne „nowinki”. Wielu mieszkańców tego osiedla zwracało się osobiście do sanepidu o badania ale dostali negatywną odpowiedź. Pan jako włodarz miasta mógłby i powinien zainteresować się zaistniałą sytuacją i skierować pismo z urzędu do Sanepidu o przebadanie powietrza i gleby.

Z autopsji wiem, że podczas pożarów bardzo wielu mieszkańców tego osiedla opuszczało swoje posiadłości i lokowali się u swoich rodzin i znajomych w innych krańcach miasta a nawet poza nim. Osobiście jeździłem po osiedlu rowerem i stwierdziłem że są miejsca gdzie nie ma czym oddychać. Wiadomo że tam jak i wszędzie są małe dzieci, które są najbardziej narażone na choroby szczególnie dróg oddechowych i pokarmowych.

Jako radny, do którego ludzie zwracają się z taką prośbą nie mogę przejść spokojnie i nie zainterweniować. Proszę Państwa Burmistrzów o szybką reakcję i w razie niebezpieczeństwa szybkie poinformowanie mnie oraz mieszkańców naszego miasta w środkach masowego przekazu.

Radny Rady Miejskiej w Lęborku Zbigniew Rudyk”

Poprzedni artykułElektromobilność na dobre wkracza do powiatu lęborskiego
Następny artykułUrzędnicy forsują psią toaletę w centrum. Mieszkańcy są przeciwni