Reklama

Z milionowej nagrody cieszyć mogą się mieszkańcy gmin Nowa Wieś Lęborka, Cewic i Wicka. Ich samorządy za szczepienia dostały duży zastrzyk pieniędzy.

Poznaliśmy laureatów rządowego konkursu dla samorządów wspomagającego szczepienia. Łączna pula nagród wynosiła ponad 500 milionów złotych. Konkurs premiował gminy w których pomiędzy 1 sierpnia a 31 października osiągnięto najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia mieszkańców przeciwko COVID-19.

Główną nagrodę w powiecie lęborskim o wartości aż 1 mln złotych zgarnęła gmina Nowa Wieś Lęborska, 500 tysięcy złotych za drugie miejsce otrzyma gmina Cewice, a 250 tysięcy złotych trzecia w powiatowym rankingu gmina Wicko.

Najmocniej wyszczepione samorządy w naszym powiecie jak Łeba i Lębork musiały obejść się smakiem. Tu mieszkańcy masowo szczepili się wcześniej. Proporcjonalny wzrost liczby zaszczepionych do liczby mieszkańców w okresie od 1 sierpnia do 31 października był niższy niż w gminach wiejskich. W konkursie liczyła się bowiem tylko dynamika wzrostu.  Łatwiej było ją osiągnąć startując z niższego pułapu. Takie rozstrzygnięcia wywołały już protesty wśród samorządowców w Polsce. Wysłali oni protesty do koordynatora akcji szczepień Michała Dworczyka. – To niesprawiedliwe i głęboko demoralizujące – mówi na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala w woj. kujawsko-pomorskim. – Pieniądze trafiły w jakiejś mierze do włodarzy, którzy niewiele robili, przez co ogólny poziom zaszczepienia u nich jest niski, ale zyskali na tym, że mieli większy przyrost procentowy, niż pozostali, w terminie od sierpnia do końca października. Bo łatwiej jest przeskoczyć z poziomu wyszczepienia 20 proc. do 25 proc. niż z poziomu 50 proc. do 55 proc. – argumentuje burmistrz  

Łącznie do gmin powiatu lęborskiego w ramach konkursu „Rosnąca Odporność” trafiło aż 1,75 mln zł. Nagroda pieniężna musi być przeznaczona przez gminy na z walkę z COVID-19.

Liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców powiatu lęborskiego na koniec października br. wygląda następująco:

▪ Łeba – 59,3% (2100 mieszkańców)

▪ Lębork – 51,5% (18088 mieszkańców)

▪ Nowa Wieś Lęborska – 46% (6344 mieszkańców)

▪ Wicko – 44% (2659 mieszkańców)

▪ Cewice – 43,4% (3314 mieszkańców)

Poprzedni artykułLekcje religii w lęborskich szkołach opuszcza ponad połowa uczniów
Następny artykułMateusz Janusz przegrywa swoją walkę w Fame MMA