Reklama

Znamy już odpowiedzi na wnioski radnych miejskich w sprawie modernizacji i adaptacji Miejskiej Hali Sportowej przy ulicy Piotra Skargi pod kątem organizacji imprez muzycznych i kulturalnych oraz montażu systemu chłodzenia hali. Nie jest to niestety ani proste, ani tanie…

O wykonanie audytu i analizy adaptacji największej sali sportowej w Lęborku do organizacji imprez kulturalnych zaapelowali w interpelacjach radni Jarosław Litwin i Marcin Grudziński. Z kolei radny Radosław Zimnowoda zgłosił postulat wykonania w hali systemu chłodzenia. Latem jest w niej bardzo gorąco co obniża komfort korzystania z obiektu.

Odpowiedzi na wnioski radnych udzielił dyrektor CSiR Jacek Wityk. W temacie organizacji koncertów i imprez kulturalnych dyrektor Wityk w piśmie udostępnionym w internecie przypomniał, że już na etapie projektowania Miejskiej Hali Sportowej była ona przewidziana tylko i wyłącznie do funkcji sportowych.

„W związku z tym, dostosowanie tego obiektu do potrzeb organizowania koncertów i innych przedsięwzięć rozrywkowych wymagałoby poniesienia znacznych nakładów finansowych, przy czym w dalszym ciągu trudno byłoby uzyskać w pełni zadowalające efekty akustyczne. Przy projektowaniu akustyki w obiektach budowlanych powszechnie stosuje się symulacje z wykorzystaniem modelu matematycznego wnętrza. Koszt wykonania takiego modelu matematycznego zależy wprost od ilości płaszczyzn, czyli stopnia skomplikowania kształtu wnętrza” – czytamy w odpowiedzi do radnych.

„Z uwagi na bezpieczeństwo osób korzystających z Miejskiej Hali Sportowej i konieczności spełnienia wymogów dla organizacji imprez masowych, organizacja dużych wydarzeń artystycznych w naszej hali sportowej wymagałaby dostosowania obiektu pod względem technicznym, w tym dróg ewakuacyjnych. Zgodnie z dokumentacją projektową i przeciwpożarową hali, przewidziana liczba osób mogących przebywać jednocześnie w obiekcie wynosi nie więcej niż 500. Poza tym, ustawienie dodatkowych ciężkich elementów typu scena, aparatura nagłaśniająca lub oświetleniowa na parkiecie sportowym (nieprzewidzianych przez producenta parkietu), może spowodować jego nadmierne obciążenie i w konsekwencji uszkodzenie” – kontynuuje wywód dyrektor CSiR wskazując inne miejsce, lepiej przystosowane do tego typu przedsięwzięć artystycznych: Aulę Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych przy ulicy Marcinkowskiego.  

Więcej optymizmu można wyczytać w wątku chłodzenia sportowej sali. Podjęte zostały już nawet działania mające ocenić techniczne możliwości a przede wszystkim koszty inwestycji.

„Wentylacja mechaniczna Miejskiej  Hali Sportowej działa za pośrednictwem central nawiewno-wywiewnych. Centrale te nie posiadają możliwości regulacji mocy nawiewu oraz schładzania. Wobec tego w okresie silnego nasłonecznienia oraz wysokich temperatur możliwa jest jedynie wymiana (tłoczenie) powietrza z zewnątrz. Eksploatacja urządzeń wentylacyjnych w obiekcie odbywa się zgodnie z wytycznymi producenta, w tym w szczególności dotyczących częstotliwości wymiany i rodzajów filtrów, które mają bezpośredni wpływ na jakość uzyskiwanego powietrza. Wystąpiliśmy od kilku firm, w tym producenta central, z zapytaniem o możliwość wykonania wbudowanego lub odrębnego systemu chłodzenia sali sportowej oraz wyliczenia kosztów takiej modernizacji. Jednakże z uwagi na możliwość znacznego spadku wydajności wentylacji po zamontowaniu zewnętrznej chłodnicy (w ocenie producenta), poszukujemy alternatywnego rozwiązania. W tym celu prowadzimy konsultacje techniczne z wykonawcami takich systemów. Po ich zakończeniu będziemy mogli stwierdzić, czy jest w ogóle możliwość doposażenia istniejącej wentylacji w dodatkowy układ chłodzenia. Wtedy też będziemy mogli przystąpić do oszacowania całkowitej wartości inwestycji” – czytamy w odpowiedzi.

Poprzedni artykułOdwiedziny pacjentów w lęborskim szpitalu tylko w wyjątkowych sytuacjach
Następny artykułPolicja ściga za brak maseczki. Zakażonych przybywa