Reklama

Symboliczne zakończenie inwestycji odbyło się z udziałem wicewojewody Mariusza Łuczyka, burmistrza Witolda Namyślaka oraz radnych różnych szczebli i samorządowców. 

Zadanie pt. „Budowa połączenia drogowo-mostowego ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Czołgistów w Lęborku – budowa i przebudowa dróg gminnych wraz z mostem na rzece Łebie” z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych obejmował przebudowę ulicy Kazimierza Wielkiego od strony Mostnika, nowy most na rzece Łebie w miejscu rozebranej kładki dla pieszych, budowę nowej drogi wzdłuż rzeki Łeby w kierunku ulicy Głowackiego oraz nowe połączenie z ulicy Głowackiego do Czołgistów za budynkiem Czołgistów nr 20.  W ramach wartej prawie 5 milionów złotych inwestycji wybudowano betonowy most, chodniki, drogę dla rowerów i nowoczesne oświetlenie uliczne typu led. Bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewniają wyniesione przejścia dla pieszych z „szorstkimi” pasami oraz ograniczenie ruchu drogowego do prędkości 30 km/h. Całość dopełnia zieleń.

Na otwarciu połączenia drogowo-mostowego pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, a Czołgistów zyskali mieszkańcy osiedla. Pozwoli ono na skomunikowanie gęsto zabudowanych i intensywnie użytkowanych części miasta dla których główną barierą komunikacyjną jest obecnie rzeka Łeba. Nowe  połączenie składające się z 500 metrowej drogi z chodnikami i ścieżkami rowerowymi oraz oświetleniem umożliwi przekierowanie ruchu samochodowego, rowerowego w nowym kierunku odciążając tym samym most na Alei Wolności, skrzyżowanie Alei Wolności z Armii Krajowej czy skrzyżowanie ulic Czołgistów z Armii Krajowej przy Starostwie Powiatowym. Nowe połączenie poprawi płynność ruchu, poprawi dostępność komunikacyjną, zwiększy bezpieczeństwo ruchu umożliwiając m.in. bezpośredni, szybki dojazd straży pożarnej.

Łączny koszt inwestycji z wszystkimi robotami dodatkowymi wyniósł 4 mln 894 tys. zł. Miasto Lębork na drogowo-mostową inwestycję pozyskał dotacje w wysokości 2 mln 97 tys. złotych z Funduszu Dróg Samorządowych oraz 1 mln 339 tys. złotych z Rządowego Funduszu inwestycji Lokalnych. Wykonawcą mostu i dróg dojazdowych była firma STRABAG.

Poprzedni artykułSkokowy wzrost zakażeń koronawirusem w powiecie lęborskim
Następny artykułCzy jakość komponentów w systemie fotowoltaicznym ma znaczenie?