Reklama

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku zaprasza w czwartek 7 października o godz. 17.00 do klubu Biblioteki na wieczór z lęborskim artystą-rzeźbiarzem Tomaszem Sobiszem. Zacznie się on nietypowo, bo odsłonięciem instalacji umiejscowionej tuż przy ratuszu.

Spotkanie będzie okazją by porozmawiać z gościem Biblioteki o jego drodze życiowej i spojrzeniu na człowieka i  sztukę. Wstęp wolny.

Prof. ASP dr hab. Tomasz Sobisz, ur. w 1973 w Lęborku, syn Henryka i Marii z domu Stencel. Studiował na ASP w Gdańsku, dyplom otrzymał w 1998 roku. Obecnie jest kierownikiem pracowni Podstaw Rzeźby w Katedrze Rzeźby na ASP w Gdańsku. W latach 2016-2020 był prodziekanem Wydziału  Rzeźby i Intermediów.

Tomasz Sobisz jest autorem wielu lęborskich pomników: Jana Pawła II, Chrystusa Króla czy popiersia generała Stanisława Sosabowskiego.

Dorobek rzeźbiarski prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.:

▪ w 2011 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,

▪ na indywidualnej wystawie „MEMORANDUM”, w Gdańsku

▪ na indywidualnej wystawie „STABILE” w Gdańskiej Galerii Miejskiej w 2012 r.

▪ na największej indywidualnej wystawie „BATTLEFIELD” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2015 r.

Jego rzeźby znajdują się m.in.: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii  Umiejętności w Krakowie, w Watykanie, w Basilica Sant’Andrea delle Fratte w Rzymie, w Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, na Jasnej Górze.

Poprzedni artykułWkrótce zmiana w składzie Rady Powiatu Lęborskiego
Następny artykułPolicja: nie wszyscy mieszkańcy Lęborka zachowują się odpowiedzialnie w walce z koronawirusem