Reklama

Od kilku dni i tygodni w okolicznych lasach, na polnych drogach czy nad jeziorem lubowidzkim możemy napotkać się na dziesiątki tabliczek. Postawiła je grupa Active AGE  która zrealizowała w Lęborku i okolicach projekt „Cztery trasy na cztery pory roku”. A wszystko w ramach grantu Fabryki Innowacji Społecznych od Farm Frites Poland i UP Foundation Fundacja Inicjowania Rozwoju.

Wyznaczone trasy mają różną długość i trudność. Można je pokonywać, pieszo, rowerem lub biegiem. Trasy są świetnie oznaczone tabliczkami kierunkowymi i powinny zachęcić mieszkańców do aktywności na świeżym powietrzu i odkrywania malowniczych terenów.

Jakie trasy wyznaczono w ramach projektu „Cztery trasy na cztery pory roku”? Opisy i grafiki zaczerpnęliśmy od Active AGE:

Trasa LATO

Nasza propozycja nie tylko na ostatnie dni lata to 2,5 km trasa o nazwie ZA-TO-RZE. Ta krótka pętla ma start i metę w lesie na przedłużeniu ul. Kartuskiej w Lęborku. Nadaje się dla każdego, nie jest trudna, przewyższenie jest minimalne (jest prawie płasko). ZA-TO-RZE możesz pokonać biegiem, marszem lub rowerem, od Twojej fantazji zależy ile kółek wykręcisz. Trasa oznaczona jest tabliczkami kierunkowymi na zakrętach i prowadzi głównymi ścieżkami. Możesz na niej ustanawiać swoje najlepsze czasy poprzez aplikację Strava

Trasa JESIEŃ

Barw jesieni w lesie możesz doświadczać na trasie o nazwie LEŚNA CZWÓRKA. Start i meta 4 kilometrowej mieszczą się przy drodze gruntowej biegnącej wzdłuż rzeki Okalicy w Lęborku (Drętowo). Pierwsza część trasy jest wymagająca i biegnie cały czas w górę, potem jest już tylko z górki i płasko. LEŚNA CZWÓRKA posiada swój segment w aplikacji Strava.

Trasa ZIMA

Jezioro Lubowidz ma wiele zalet nie tylko latem. Start i meta ok. 9,5 km trasy znajduję się w pobliżu „Plaży Zwarowskiej”. Początek LUBOWIDZ CZELENDŻ to płaski odcinek prowadzący w kierunku wschodnim, trudniej zaczyna się za „Plażą Miron”. Południowa część jeziora z wysoką skarpą wynagrodzi Wam trudy wspinaczki pod górę pięknymi widokami.

LUBOWIDZ CZELENDŻ posiada swój segment w aplikacji Strava.

Trasa WIOSNA

Budzącą się do życia wiosnę można poznać na trasie LĘBORSKIEGO DZIKUSA. Start i meta 15,5 km pętli mieści się w pobliżu Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Lęborku. Trasa jest wymagająca, ma cztery znaczące podbiegi i ok. 260 m przewyższeń. Zachęcamy do startów, spacerów, przejażdżek przez cały rok. Nie ma złej pogody. LĘBORSKI DZIKUS posiada swój segment w aplikacji Strava.

Poprzedni artykułWięźniowie budować będą budki lęgowe, sadzić drzewa, a także prowadzić prace porządkowe w pomorskich i lęborskich lasach
Następny artykułWspomnienie gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego