Reklama

Punkt widokowy i dojazd do niego przygotowało Nadleśnictwo Cewice Zlokalizowany on jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Pogorzelicami a Unieszynem.

Najłatwiej dojechać tam z Lęborka drogą krajową nr 6 na Słupsk skręcając w Pogorzelicach w lewo. Po przejechaniu ok. 4 kilometrów zobaczymy tablicę kierunkową z lornetką kierująca w las. 200 metrów w głębi lasu znajduje się mały parking z wiatą. Stamtąd mamy niecały kilometr do miejsca widokowego. Kierujemy się do niego pieszo lub na rowerach. Jadąc od strony Unieszyna także zobaczymy tablicę kierującą do punktu widokowego.

Z liczącej 142,9 m n.p.m Stolniczki rozciąga się malowniczy widok na pradolinę rzeki Łeby w tym drogę Słupsk-Lębork. Dawniej przebiegała w tym miejscu granica Państwa Krzyżackiego.

Nazwa „Stolniczka” została wprowadzona w lutym 1949 zastępując poprzednią, niemiecką nazwę Stolzen Berg (tłum. Dumną Górę). Na wale moreny akumulacyjnej z okresu zlodowacenia bałtyckiego, bo taki początek ma wzniesienie na Pojezierzu Kaszubskim znajdowała się niegdyś wieża triangulacyjna należąca do systemu wież obserwacyjnych. Wieże były wykorzystywane do pomiarów geodezyjnych.

Poprzedni artykułNowy most na Czołgistów w Lęborku na ukończeniu
Następny artykułHistoria Lęborka i muzeum w Lęborku na filmie