Reklama

Punkt widokowy i dojazd do niego przygotowało Nadleśnictwo Cewice Zlokalizowany on jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Pogorzelicami a Unieszynem.

Najłatwiej dojechać tam z Lęborka drogą krajową nr 6 na Słupsk skręcając w Pogorzelicach w lewo. Po przejechaniu ok. 4 kilometrów zobaczymy tablicę kierunkową z lornetką kierująca w las. 200 metrów w głębi lasu znajduje się mały parking z wiatą. Stamtąd mamy niecały kilometr do miejsca widokowego. Kierujemy się do niego pieszo lub na rowerach. Jadąc od strony Unieszyna także zobaczymy tablicę kierującą do punktu widokowego.

Z liczącej 142,9 m n.p.m Stolniczki rozciąga się malowniczy widok na pradolinę rzeki Łeby w tym drogę Słupsk-Lębork. Dawniej przebiegała w tym miejscu granica Państwa Krzyżackiego.

Nazwa „Stolniczka” została wprowadzona w lutym 1949 zastępując poprzednią, niemiecką nazwę Stolzen Berg (tłum. Dumną Górę). Na wale moreny akumulacyjnej z okresu zlodowacenia bałtyckiego, bo taki początek ma wzniesienie na Pojezierzu Kaszubskim znajdowała się niegdyś wieża triangulacyjna należąca do systemu wież obserwacyjnych. Wieże były wykorzystywane do pomiarów geodezyjnych.