Reklama

Nad Łabędzi Staw w na zaproszenie Stowarzyszenia „Obliwice i okolice” przybyli przedstawiciele stajni i stadnin konnych z Krępy Kaszubskiej, Runowa  i Nowęcina. Celem spotkania była promocja zapomnianego „Szlaku konnego w Błękitnej Krainie”.

Koncepcja Szlaku Konnego w Błękitnej Krainie powstała w 2011 roku z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Lęborska-Łeba. Szlak, którego trasa przebiega od Runowa po Nowęcin, biegnąc przez cały powiat lęborski, został wtedy wytyczony. Z różnych powodów inicjatywa nie przebiła się do świadomości operatorów ośrodków jeździeckich, którzy przez lata korzystali z niego w najbliższym obrębie swoich stadnin i stajni. W najbliższych latach może się to jednak zmienić. W Obliwicach podczas pikniku jeździeckiego padła wspólna i ważna deklaracja.

– Nowa Strategia Województwa Pomorskiego kładzie duży nacisk na rozwój szlaków turystycznych. Liczymy, że wzorem Pomorskich Szlaków Kajakowych w nowej unijnej perspektywie finansowej pojawią się także środki na szlaki konne. To ważne, żeby już teraz sygnalizować, że tu w powiecie lęborskim jest grupa zainteresowanych, którzy dostrzegają ten potencjał – mówią wspólnym głosem autorzy listu intencyjnego, którzy zadeklarowali chęć dalszej współpracy nad otworzeniem idei „Szlaku konnego w Błękitnej Krainie” z 2011 roku.

List podpisali: Grzegorz Tuszyński (Koniczynka hipoterapia i jazda konna), Franciszek Maciukiewicz (stadnina koni Maciukiewicz), Jakub Rutkiewicz, wiceprezes zarządu LOT Ziemia Lęborska-Łeba (Stajnia Pałac Runowo), Krzysztof Pruszak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej, Bartłomiej Zambrzycki, prezes Stowarzyszenia „Obliwice i okolice”, Paweł Kubiak, sołtys Obliwic i wiceprezes Stowarzyszenia „Obliwice i okolice”.

Częściowo użytkowany obecnie szlak wymaga teraz ponownych uzgodnień i właściwego oznakowania. Trasa „Szlaku konnego w Błękitnej Krainie” przebiega przez teren Łabędziego Stawu w Obliwicach, który jest doskonałym miejscem do odpoczynku zarówno dla koni jak i dla jeźdźców. Piknik jeździecki odbył się w ramach projektu „Łabędzi Staw na skrzyżowaniu turystycznych szlaków”. Inicjatywa ma szansę stać się zalążkiem do odtworzenia konnej trasy, wzbogacając „Łabędzi Staw o kolejny istotny element turystyki aktywnej.

Zadanie współfinansowane jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego w ramach realizacji zadania publicznego (rodzaj – turystyka i krajoznawstwo).

Poprzedni artykułProgram szczepień w Lęborku i powiecie – stan na początek lipca 2021
Następny artykułProtest rybaków: zablokują wjazd do Łeby