Reklama

„Co zrobiono w kwestii niepłacenia przez miasto ponad 5000 osób-mieszkańców naszego miasta za wywóz nieczystości? Czy sygnały, które dostają radni są wykorzystywane przez władze miasta i zostały sprawdzone dlaczego tak się dzieje, że uczciwi mieszkańcy muszą płacić za tych nieuczciwych?” – takie pytanie do ratusza zadał kilka miesięcy temu radny miejski Zbigniew Rudyk. Temat powraca, a Zbigniew Rudyk nadal podtrzymuje swoją opinię, że wielu mieszkańców Lęborka nie płaci za śmieci. Luka pomiędzy liczba mieszkańców a złożonymi deklaracjami śmieciowymi ma sięgać już 5 tysięcy przypadków.

W odpowiedzi magistratu z marca w sprawie „rzekomego niepłacenia ponad 5000 osób – mieszkańców naszego miasta za wywóz nieczystości” czytamy, że opłata naliczana jest na podstawie deklaracji właściciela nieruchomości, a liczba osób zamieszkujących na terenie Lęborka nie jest tożsama z ilością osób zameldowanych.

Jak wielka jest ta różnica? Pod koniec 2019 roku liczba mieszkańców Lęborka wynosiła 33407, zaś liczba złożonych deklaracji śmieciowych w tym okresie 28703. Oznacza to 4704 mniej deklaracji niż oficjalnych mieszkańców. W pandemicznym roku 2020 gdy wielu studentów i uczniów wróciło do domów rodzinnych, a praca zdalna pozostawiła w domach wiele osób różnica pomiędzy liczbą mieszkańców a deklaracjami śmieciowymi wzrosła do 4927 przypadków  (33406 mieszkańców minus 28449 deklaracji).

Trudność naliczania opłaty za wywóz nieczystości stałych a przede wszystkim egzekwowania prawdziwości składanych deklaracji powoduje, że wiele samorządów zmienia formę naliczania opłaty na proporcjonalną od powierzchni mieszkania lub zużycia wody.

Tymczasem koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w Lęborku wciąż rosną. W roku 2018 była to kwota 4 mln 442 tys. zł, w 2019 roku 5 mln 801 tys., a w ostatnim 2020 roku 9 mln 86 tys.

Oznacza to, że opłaty jakie ponoszą mieszkańcy za wywóz śmieci będą nieuchronnie rosły podobnie jak liczba osób ukrywających swoje zamieszkanie na terenie Lęborka, przynajmniej w kontekście opłaty za śmieci.

Poprzedni artykułRaport o stanie powiatu lęborskiego za 2020 rok
Następny artykułSpotkanie z utalentowaną muzycznie lęborczanką Julitą Zielińską w Miejskiej Bibliotece Publicznej