Reklama

Pod względem liczby wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców województwo pomorskie wciąż zajmuje pierwsze miejsce w Polsce. Co ważne, już ponad 50 proc. dorosłych mieszkańców regionu zostało zaszczepionych przynajmniej pierwszą dawką.

Według danych Ministerstwa Zdrowia na 13 maja 2021 r. w Polsce wykonano 14 705 512 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 4 030 995 Polaków.

Pomorskie liderem szczepień

W województwie pomorskim wykonano 981 522 zastrzyków przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 248 887 Pomorzan (dane na 13 maja). Na każde 10 tys. mieszkańców naszego regionu 4 061 otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

– Dzięki świadomości społecznej i odpowiedzialności oraz sprawnie działającym punktom szczepień w szpitalach i przychodniach, zajmujemy pierwsze miejsce w kraju pod względem wykonanych szczepień w stosunku do liczby ludności. To bardzo cieszy. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w szczepienia – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – Niestety wciąż wielu Pomorzan nie chce lub świadomie rezygnuje ze szczepień. To bardzo niepokojące, bo wirus, mimo spadku liczby zakażeń i pięknej pogody nadal jest groźny i będzie tak, dopóki 75-80 proc. mieszkańców nie rozwinie odporności, do której najlepszą i najbezpieczniejszą drogą jest szczepionka. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich niezdecydowanych, aby skorzystali z ochrony przed COVID-19 i się zaszczepili – dodaje marszałek Struk.

Jak podkreśla dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk: „szczepionka, to nie tylko ochrona przed zakażeniem nas samych i wszystkich, z którymi mamy na co dzień kontakt: naszych rodzin, przyjaciół, a nawet przypadkowo spotkanych osób”.

– Pamiętajmy, że COVID-19 to ciężka, nieprzewidywalna w skutkach choroba, która nawet, jeśli w przebiegu nie będzie wymagała hospitalizacji, może spowodować długotrwałe powikłania i problemy z płucami, sercem, układem nerwowym i wieloma innymi narządami – dodaje Jędrzejczyk.

Co ważne, osoby zaszczepione na Pomorzu stanowią 50,6 proc. dorosłej populacji regionu. To oznacza, że ponad połowa osób uprawnionych jest już po, co najmniej, pierwszej iniekcji.

W województwie pomorskim działa prawie 500 punktów szczepień m.in. w przychodniach POZ, szpitalach i szpitalach tymczasowych. Są też punkty szczepień powszechnych (np. przy Ergo Arena, Gdynia Arena, Aqua Centrum w Kościerzynie, UCK-u w Gdańsku). Działają również punkty drive-thru m.in.: dwa w Gdańsku (przy Stadionie Gdańsk i IKEA) oraz w Gdyni (przy Gdynia Arena). Dzięki temu w naszym regionie wciąż jest wiele wolnych terminów na szczepienie. Informacja o tym, gdzie i ile jest wolnych terminów szczepień znajduje się na stronie Szczepimy się.

Na szczepienia zapisać się można poprzez:

  • infolinię 989,
  • portal pacjenta,
  • w punkcie szczepień,
  • wysłanie SMS-a o treści SzczepimySie na numer 880 333 333.
Poprzedni artykułAgoga Gym Lębork ozłocona na Mistrzostwach Polski Północnej w Kickboxingu
Następny artykułPatryk Klamrowski z Agoga Gym Lębork z brązowym medalem Mistrzostw Polski Kickboxingu Kick Light