Reklama

Ponad 47 tys. obcokrajowców było zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach ZUS na koniec marca tego roku. Do tej pory rekordowy był koniec września 2020 r., gdy było ich prawie 45 tys.

Liczba obcokrajowców, którzy mają najkorzystniejszą z umów, czyli umowę o pracę, wzrosła do blisko 23,2 tys., podczas gdy na koniec ubiegłego roku było ich nieco ponad 21,9 tys., zaś na koniec września 2020 r. przeszło 21,3 tys. Przybyło również cudzoziemców prowadzących własną działalność gospodarczą. Ich liczba wzrosła z 1318 na koniec grudnia 2020 r. do 1345 na koniec marca tego roku. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku obcokrajowcy pochodzą ze 100. państw. Na koniec marca najwięcej było wśród nich obywateli Ukrainy – blisko 33,6 tys. To oznacza, że w pierwszym kwartale tego roku przybyło ich ponad 3 tysiące. Drugą grupę stanowiło blisko 3,2 tys. obywateli Białorusi, których od końca grudnia 2020 r. przybyło ponad trzystu. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Rosji (959), Mołdawii (773) i Gruzji (707).

Pomorze wybierają także mieszkańcy odleglejszych państw. Ubezpieczonych w pomorskich oddziałach ZUS było po 3. obywateli Arabii Saudyjskiej, Boliwii, Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, czy to z powodu pracy w szarej strefie, czy też      z uwagi na zatrudnienie na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS.

Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony w Polsce przez polskiego pracodawcę cudzoziemiec podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce.

Poprzedni artykułUtrudnienia w ruchu w najbliższych dniach na wielu ulicach Lęborka
Następny artykułAgoga Gym Lębork ozłocona na Mistrzostwach Polski Północnej w Kickboxingu