Reklama

Powoli rusza duża przebudowa Placu Kopernika. Warto przypomnieć więc wizualizacje jakie kilka miesięcy temu pokazała Pracownia Szpilewicz Architekci.

W ramach programu rewitalizacji miejsce to ma być kompleksowo przebudowane. Główną ideą jest przywrócenie reprezentacyjnego charakteru przestrzeni, wprowadzenie funkcji rekreacyjnej oraz starannie zaplanowanej i urządzonej zieleni.

Jak czytamy w opisie zaprezentowanym przez projektantów: „Plac Kopernika stanowi kompletny kompozycyjnie historyczny układ urbanistyczny oparty na osi kompozycyjnej ul. Orzeszkowej. Centralny punkt kompozycji placu stanowi wpisany do rejestru zabytków kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Najbardziej reprezentacyjną częścią placu jest skwer po jego zachodniej stronie. Na skwerze zlokalizowana jest zieleń w postaci szpaleru drzew oraz trawników.

Plac Kopernika, z racji na ubogi program funkcjonalny, nie jest wykorzystany przez mieszkańców Lęborka w intensywny sposób, stanowi jedynie fragment drogi tranzytowej do szkoły, kościoła czy też usług. Znaczna część obszaru zagospodarowana jest w sposób chaotyczny i wynikowy. Przestrzeń przylegająca bezpośrednio do ciągów drogowych zarezerwowana jest na potrzeby parkowania samochodów i w pełni wykorzystana jest jedynie w czasie Mszy Świętych w niedziele oraz w dni świąteczne.

Projekt przewiduje kompleksową przebudowę Placu. Głównym celem przebudowy będzie przywrócenie reprezentacyjnego charakteru przestrzeni, jak także wielopłaszczyznowe podkreślenie kompozycji przestrzeni. Ponadto dzięki wprowadzeniu funkcji rekreacyjnej oraz starannie zaplanowanej urządzonej zieleni plac docelowo ma się stać miejscem wypoczynku okolicznych mieszkańców.”

Poprzedni artykułMieczysław Stryjewski. Nestor lęborskiej poezji
Następny artykułRuszyły zapisy wolontariuszy do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lęborku