Reklama

Gruba warstwa śniegu zasypała niemal całą Polskę. Siarczysty mróz i zawieje dokuczają także w naszym regionie. Aura psuje humory kierowcom i daje się we znaki każdemu kto musi wyjść na zewnątrz. Warto znaleźć dobrą stronę tej sytuacji i zastanowić się w jaki sposób ją wykorzystać. Najwyższa pora na białe szaleństwo!

Wcale nie musimy wyjeżdżać w Tatry, aby sprawdzić swoje umiejętności szusowania. Małym kosztem, nie oddalając się zbytnio od Lęborka, możemy zorganizować weekendowy wypad na Kaszuby czy do Trójmiasta. Mimo, że możliwości jest tylko kilka, być może znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Wieżyca

Dobre warunki narciarskie panują na Wieżycy / fot. wiezyca.pl
Dobre warunki narciarskie panują na Wieżycy / f[/caption]


<p style=Gdzie szukać stoków narciarskich, jeżeli nie na Kaszubskim Olimpie czyli Wieżycy – najwyższym wzniesieniu Pomorza (329 m n.p.m.). 1,5 km tras narciarski, kilka wyciągów, szkółka narciarska z mini wyciągiem, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardu, ski-serwis, gastronomia, stacja GOPR, parking przy samym stoku, a przede wszystkim świetne warunki śniegowe czynią Wieżycę narciarską stolicą Kaszub. Prócz nart oraz deski, jest też coś ekstra – snowtubing czyli zjazd na pontonach.

Cena jednego zjazdu, zależnie od wyciągu który wybierzemy, to 1,5zł do 2zł. Taniej jest na krótkiej trasie dla początkujących – 80 groszy, natomiast dzieci mogą pozjeżdżać za darmo w szkółce. Za kilkadziesiąt złotych wykupimy jednodniową kartę terminową, uprawniającą nas do nieograniczonej zabawy przez cały dzień.

Jeżeli ktoś nie posiada własnego sprzętu, do dyspozycji ma wypożyczalnię. Komplet nart (narty, buty, kijki) wynajmiemy za 40 zł na cały dzień, jeżeli wolimy snowboard (deska, buty) zapłacimy 10 zł drożej.

Ze względu na turystyczny charakter okolicy nie będzie problemu ze znalezieniem noclegu. Dojazd, poza podróżą własnym samochodem, umożliwia nam PKP i PKS.

Więcej informacji oraz cenniki na stronach www.wiezyca.pl oraz www.wiezycakotlinka.pl. Możliwy jest także podgląd na stoki przez kamery internetowe.

Przywidz

Przywidz / fot. nartyprzywidz.com.pl30km od centrum Gdańska, w miejscowości Przywidz, funkcjonuje Ośrodek Sportów Zimowych z trzema wyciągami. Oświetlony, sztucznie naśnieżany stok główny o długości 600m a szerokości 100m, mniejszy stok dla najmłodszych i uczących się oraz trzeci przygotowany specjalnie pod snowtubing. Przy ośrodku funkcjonuje szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i snowboardu, ski-serwis oraz gastronomia.

Ceny podobnie jak na Wieżycy, od 1,5zł do 2zł za zjazd oraz 40zł za wypożyczenie sprzętu na cały dzień. Z uwagi na bliskość Trójmiasta nie ma problemu z dojazdem komunikajcą PKS.

Więcej informacji na stronie Ośrodka Sportów Zimowych Przywidz. Aktualny stan stoków można zobaczyć przez kamerę internetową.

Sopot – Łysa Góra

Łysa Góra / fot. lusa-gora.plCiekawe wrażenia widokowe zapewnia Łysa Góra, z której wierzchołka zobaczymy morze. Stok położony na obrzeżach Sopotu, przy restauracji SABAT to dobra propozycja dla „wygodnych”. Standardowo do naszej dyspozycji jest oświetlona trasa, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu i oczywiście restauracja. Duży atut Łysej Góry to urozmaicony Snowpark, przeznaczony do snowboardowych ewolucji. W 2007 roku odbyły się tam zawody Sabath Slope Style.

Ceny są na tym samym poziomie jak w innych miejscach. Dojechać możemy nawet komunikacją miejską (autobusem miejskim linii 144 spod dworca PKP, tylko w dni robocze). Więcej informacji na stronie internetowej Łysej Góry.

Amalka

Amalka / fot. nartyamalka.plW małej miejscowości Amalka niedaleko Sulęczyna, znajduje się położony najbliżej Lęborka (36km) stok narciarski. Na zjazd długości 260m możemy dostać się dwoma wyciągami. Sprzęt znajdziemy w wypożyczalni, czeka na nas także instruktor z którym można umówić się na naukę indywidualną lub grupową. Po zabawie na stoku, warto wrzucić coś na ruszt w pobliskim grill-barze.

I znów w cenniku znajdziemy standardowe stawki – 2zł za zjazd w weekend i 40zł za wypożyczenie sprzętu. Taniej, bo za 1,5zł pozjeżdżamy w tygodniu. Galerie zdjęć, cennik oraz inne przydatne wiadomości o Amalce znajdziemy na stronie internetowej.

Trzepowo

Trzepowo / fot. nartykaszuby.plMiejscowość położona niedaleko Przywidza. Dla przyjezdnych przygotowano dwa wyciągi narciarskie o długości 300 metrów i 120 metrowy wyciąg do snowtubingu. Duża przestrzeń umożliwia zjazdy po obu stronach wyciągów. Stok jest oświetlony oraz sztucznie naśnieżany. Goście skorzystać mogą z punktu gastronomicznego oraz wypożyczalni sprzętu. Istnieje taże możliwość umówienia się z instruktorem.

To co wyróżnia Trzepowo to ceny – najniższe wśród prezentowanych tu ośrodków. W dni powszednie karnet na 10 przejazdów kupimy za 13zł, natomiast w weekendy zapłacimy 15zł. Wypożyczenie kompletu narciarskiego kosztuje 35zł, snowboard – 40zł. Ofertę Trzepowa można sprawdzić na stronie internetowej ośrodka.

Jeżeli się zdecydowałeś…

Warunki do zjeżdżania na pomorskich stokach monitoruje serwis Wyciągi Narciarskie na Pomorzu. Warto zajrzeć, gdy będziemy planować wypad na narty. Dobrym pomysłem, będzie też opisanie swoich wrażeń w komentarzach pod tekstem, co ułatwi wybór miejsca tym, którzy mają wątpliwości. Zachęcamy do dyskusji.

Jak trafić na stoki, czyli narciarska mapa Pomorza:


Wyświetl większą mapę