Reklama

Jeszcze przez tydzień, do 12 sierpnia na placu Pokoju w Lęborku będzie można oglądać wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej „TU rodziła się »Solidarność«”. Na wystawie możemy zapoznać się także z lokalną historią sprzed 40 lat.

Solidarność w Lęborku w latach 1980-1981 liczyła około 10 tysięcy działaczy, co stanowiło 80 proc. zatrudnionych. W mieście istniała Miejska Komisja Koordynacyjna, której członkowie starali się rozwiązywać problemy ważne dla mieszkańców, takie jak funkcjonowanie przedszkoli i żłobków, kursowanie komunikacji, zaopatrzenie sklepów.

Plenerowa wystawa w Lęborku jest częścią większego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia. Każda ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej oraz lokalnej. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Ilustracją do lęborskiej historii powstania Solidarności są zdjęcia z prywatnego archiwum Zbigniewa Wołocznika. Możemy na nich zobaczyć m.in. strajkująca załogę w ZWAR-u, skład NSZZ Solidarność Straży Pożarnej czy zdjęcie z manifestacji z 9 maja 1981 na ulicy Gdańskiej. Może ktoś rozpozna na nim siebie, swoich bliskich lub znajomych?

Poprzedni artykułPrzed lęborskim dworcem PKP stanie zabytkowa lokomotywa
Następny artykułPierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Lęborku [STAN EPIDEMII 07.08.2020]