Koronawirus, maseczka
Reklama

Jest 236 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w kraju, w tym sześć na Pomorzu – takie liczby podał poranny komunikat Ministerstwa Zdrowia we wtorek, 5 maja. Od początku epidemii wykryto w Polsce w sumie 14 242 zachorowania, z tego 450 przypadków w woj. pomorskim.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku, poinformowała we wtorek 05.05, że w kwarantannie przebywa łącznie 255 osób na terenie powiatu lęborskiego. 144 osoby izolowane są w Lęborku.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które przyjechały z zagranicy lub miały bliski kontakt z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka.

Z wnioskiem o odszkodowania, na wzór ubezpieczenia na życie, w przypadku, gdy pracownik ochrony zdrowia doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z CCOVID-19 lub zmarł z powodu tej choroby we wtorek do premiera i ministra zdrowia zwrócił się Zarząd Krajowy OZZL. Przewodniczący zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel wskazał w piśmie, że odszkodowania miałyby być sfinansowane przez rząd lub inne organy władzy publicznej.

Eksperci Imperial College Londyn, cytowani przez BBC ostrzegają, że we Włoszech większa mobilność ludności na skutek poluzowania lockdownu może wywołać nową falę zakażeń oraz zgonów z powodu Covid-19 – większą nawet, niż dotychczas. Brytyjscy naukowcy przedstawiają dwa scenariusze, zakładające zwiększenie mobilność ludności o 20 proc. lub 40 proc. Twierdzą oni, że wystarczy nawet 20-procentowy wzrost mobilności ludności, by druga fala zachorowań i zgonów była większa od pierwszej. Eksperci Imperial College London przyznają, że to pesymistyczny dla Włoch scenariusz, wiele bowiem zależy od zachowania ludności i działań podjętych działań administracyjnych.

Poprzedni artykułCo zmieniło się od 4 maja w reżimie antywirusowym? Więcej luzu w handlu
Następny artykułDodatkowy wirusowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja. Rodzice mogą dokonać wyboru