Koronawirus w Polsce
Koronawirus w Polsce
Reklama

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował w niedzielę rano o pierwszym, wykrytym przypadku zarażenia koronawirusem w powiecie lęborskim. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku, w poniedziałkowym komunikacie, doprecyzowała miejsce zamieszkania tej osoby.

Koronawirusa SARS-COV-2 zdiagnozowano u 30-letniego mężczyzny z gminy Nowa Wieś Lęborska, który wrócił z zagranicy i przebywał w kwarantannie. Od soboty 25.04 przebywa w izolacji pod nadzorem lekarza – specjalisty w zakresie chorób zakaźnych i Sanepidu. Aktualnie stan zdrowia zakażonej osoby, pomimo stwierdzenia obecności patogenu, jest dobry, nie ujawniający stanu chorobowego poprzez objawy zewnętrzne. W okresie kwarantanny mężczyzna nie nawiązywał kontaktów zewnętrznych.

Lęborski SANEPID poinformował także, że w kwarantannie na terenie powiatu przebywa obecnie 136 osób – to kolejny spadek tej liczby na przestrzeni ostatnich dni.

Mamy w kraju 144 nowe potwierdzone zakażenia koronawirusem – podało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Pięć z tych przypadków dotyczy Pomorza. Od początku epidemii w Polsce zdiagnozowano 11 761 zachorowań, w tym na Pomorzu 351.

Przypadki w Gdańsku dotyczą wcześniej znanych ognisk choroby: Domu Pomocy Społecznej oraz szpitala psychiatrycznego w Gdańsku. W powiecie wejherowskim zdiagnozowane pozytywnie osoby związane są ze znanym już ogniskiem epidemii w domu pomocy społecznej w Koleczkowie.

Podsumowanie z niedzieli 26.04:

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w największym ognisku zakażeń wirusem Sars-CoV-2 w województwie pomorskim, w Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku, odnotowano do chwili obecnej 68 zakażeń, w tym 45 dotyczy pensjonariuszy (w tym 1 zgon) a 23 przypadki dotyczą pracowników (wzrost o 3).

W ognisku zakażeń wśród pracowników Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku odnotowano do chwili obecnej 17 zakażeń (wzrost o 2), w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku oraz w Szpitalu na Zaspie odnotowano po 2 nowe przypadki zakażenia wśród personelu. Ognisko zakażeń wirusem Sars-CoV-2 rozwija się również w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym – odnotowano 3 przypadki zakażenia wśród personelu oraz 1 u pacjentki. W przypadku wszystkich Szpitali dochodzenie epidemiologiczne i badania diagnostyczne są w toku.

W Domu Pomocy Społecznej w Koleczkowie odnotowano 20 przypadków zakażenia wirusem Sars-CoV-2 wśród personelu placówki oraz 17 przypadków wśród pensjonariuszy.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest w Polsce obecnie 2 759 osób, a 78 tys. 878 objętych jest kwarantanną; wyzdrowiało 2 466 osób – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Resort podaje też, że liczba osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym wynosi 18 tys. 693.

Poprzedni artykułTesty na koronawirusa od teraz także w Słupsku. W szpitalu wojewódzkim powstało laboratorium
Następny artykułUwaga na fałszywe smsy w sprawie opłat za gaz! PGNiG ponownie ostrzega klientów