KPP Lębork
Policja obserwuje sklep Biedronka
Reklama

O 178 nowych przypadkach koronawirusa w kraju mówi poranny komunikat Ministerstwa Zdrowia ze środy, 22 kwietnia. Wśród nich osiem osób z Pomorza, w tym sześć z grupy pracowników i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku. Aktualna liczba wykrytych zakażeń wirusem COVID-19 w Polsce wynosi dokładnie 10 034.

– Wszystkie osoby u których potwierdzono nowe zakażenia z terenu Gdańska objęte komunikatem (Ministerstwa Zdrowia – red.) były poddane kwarantannie w związku z ogniskiem w jednym z Domów Pomocy Społecznej. Kobieta z powiatu kartuskiego pozostawała pod nadzorem epidemiologicznym – informuje Tomasz Augustyniak Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku. Na Pomorzu koronawirusa potwierdzono u 227 osób.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lęborku poinformowała o 228 osobach przebywających w kwarantannie. Brak wykrytych zakażeń koronawirusem wśród mieszkańców powiatu lęborskiego.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 3 505 osób. Wyzdrowiało dotychczas 1 513 zakażonych – podało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objętych jest 98 020 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 22 731 osób.

Metoda testowania populacji badaniami wykrywającymi przeciwciała, czyli dająca obraz tego, w jakim stopniu jest ona już odporna na COVID-19 i tym samym bezpieczna ma sens, ale jeszcze nie w tym momencie – poinformował w środę w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Od środy do urzędów administracji publicznej wróciła część zadań związanych z obsługą obywateli, którą zamrożono w związku z epidemią koronawirusa. To efekt poprawki do rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

Egzaminy ósmoklasisty, zawodowe i dojrzałości prawdopodobnie odbędą się pod koniec czerwca lub na początku lipca; dokładne daty zostaną podane na 3-4 tygodnie wcześniej – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu rozmawiał we wtorek z internautami w ramach sesji „Q & A” na Facebooku.

Szef rządu został też zapytany, czy rząd przewiduje zmiany dotyczące tzw. godzin dla seniorów w sklepach czy punktach usług. Padła też prośba o „zdyscyplinowanie” osób powyżej 70. roku życia. Premier zaapelował, by dbać o seniorów. „Nie można mówić, że oni są niefrasobliwi, oni naprawdę są najbardziej narażeni na skutki koronawirusa. Widzimy z tych tragicznych komunikatów, które do nas dochodzą, że właśnie najstarsi ludzie niestety najczęściej padają ofiarą koronawirusa” – powiedział Morawiecki.

Poinformował też, że póki co rząd nie przewiduje zmian jeśli chodzi o „godziny dla seniorów”. „Jeżeli nasza walka z koronawirusem będzie odnosiła coraz to bardziej pozytywny skutek, to będziemy również łagodzić równego rodzaju restrykcje, także i tę” – dodał.

Jedna z internautek zapytała premiera, czy konieczne jest noszenie maseczek np. w lasach. Szef rządu odpowiedział, że ograniczenie dotyczące zakrywania nosa i ust nie obejmuje lasów czy plaży, ale m.in. parków miejskich czy środków komunikacji publicznej. „W lasach nie ma takiego ograniczenia, tylko proszę, żeby wszyscy zachowali dystans, żeby było te półtora do dwóch metrów, ponieważ możemy być nieświadomymi nosicielami koronawirusa i nieszczęśliwie kogoś zarazić” – zaznaczył premier.

Poprzedni artykułKoronawirus odkodowany przez naukowca z Pomorza. Wesprze globalne badania nad SARS-COV-2
Następny artykułUrzędnicy znów będą obsługiwać obywateli. Rząd odmraża m.in. wydawanie decyzji budowlanych