Reklama

Liczba chorych na COVID-19 w Polsce od 4 marca, czyli dnia potwierdzenia pierwszego przypadku, wzrosła do 7 918. Czwartek przyniósł łącznie 336 nowych zakażeń. Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory wyzdrowiały 774 osoby.

Na Pomorzu wykryto dwa nowe zakażenia – u kobiety w średnim wieku z powiatu chojnickiego (nie była objęta wcześniej nadzorem) oraz mężczyzny w średnim wieku z powiatu starogardzkiego (objętego kwarantanną graniczną). Są w dobrym stanie. Liczba potwierdzonych przypadków w województwie pomorskim to 181.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania na wykrycie SARS-CoV-2. Ich liczba wzrosła do 78 – wynika z listy umieszczonej na stronie resortu zdrowia. Resort zdrowia podał w czwartek, że dotychczas przebadano w laboratoriach 169 tys. 071 próbek, z czego w 7 771 przypadkach otrzymano wynik dodatni badania, co wskazuje na zakażenie koronawirusem. Pełna lista laboratoriów dostępna jest na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid

Od dziś obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Reporter Onetu Karol Kosiorowski sprawdził, jak do tych restrykcji odnoszą się mieszkańcy Warszawy. – Makabra. Okulary parują, nie ma jak oddychać – mówi jeden z nich. – Jest mi duszno, ale niestety takie są realia – dodaje ktoś inny. – Oddycha się normalnie. Grymaszą ludzie, którzy na co dzień grymaszą – uważa jedna z rozmówczyń.

Od 20 kwietnia stopniowo będą zdejmowane obostrzenia wprowadzone w związku epidemią; zostaną otwarte lasy i parki, złagodzone będą ograniczenia dot. liczby osób w sklepach o kościołach – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. W kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel i usługi – dodał.

WIĘCEJ: Premier: od 20 kwietnia stopniowe zdejmowanie obostrzeń; otwarcie lasów i parków >>

Minister Szumowski pytany na konferencji prasowej o to, kiedy nastąpi łagodzenie obostrzeń dotyczących organizacji większych wydarzeń prywatnych – wesel, komunii czy chrzcin podkreślił, że w wydarzeniach dotyczących kultu religijnego obowiązuje zasada, że w danej przestrzeni może przebywać jedna osoba na 15 m kw. Zaznaczył, że ta regulacja dotyczy także pogrzebów. „Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane. Na dzień dzisiejszy podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób” – oświadczył Szumowski.

Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji, ale – jak państwo widzicie – wiele z tych restrykcji będzie można w taki sposób ująć, aby one nie ograniczały całkowicie naszej aktywności. Oczywiście to nie oznacza, że będziemy tak spędzali wakacje, jak je spędzaliśmy kiedyś” – odpowiedział Szumowski.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w czwartek, że z powodu pandemii koronawirusa zdecydował o przełożeniu na inny termin defilady na Placu Czerwonym, która miała się odbyć 9 maja, gdy Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej.

Poprzedni artykułWsparcie psychologiczne w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta w czasie epidemii
Następny artykułDiecezja Pelplińska: pierwsze komunie oraz bierzmowania dopiero jesienią