Reklama

Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia we wtorek 14 kwietnia wynika, że łącznie mamy w Polsce 618 osób, które wyzdrowiały po tym, jak testy wykazały u nich obecność koronawirusa. Liczba chorych na COVID-19 w Polsce od 4 marca, czyli dnia potwierdzenia pierwszego przypadku, wzrosła do 7202. Na Pomorzu od poniedziałku jest 175 wykrytych przypadków, we wtorek liczba ta nie uległa zmianie, 16 osób do tej pory wyzdrowiało.

Obecnie w całym kraju hospitalizowanych jest 2471 osób. Kwarantanną po powrocie do kraju lub kontaktach z osobami zakażonymi objęto 144 875 osób. Według danych resortu zdrowia 28 665 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

W zeszłym tygodniu najwięcej nowych zakażeń odnotowano we wtorek – 435 przypadków. Środa zaś, według zestawienia resortu zdrowia, była dniem, który przyniósł najwięcej zgonów – 30. Najwięcej spośród zakażeń potwierdzono dotąd w woj. mazowieckim – 1715, a najmniej w woj. lubuskim – 79.

Koronawirus sprawił, że do Polski z transportem sprzętu medycznego przyleciał największy samolot transportowy świata: wybudowany w zakładach Antonowa An-225 Mrija. Z tego powodu w okolicach Lotniska Chopina zgromadziły się tłumy fanów lotnictwa. Policja zajmowała się ręcznym regulowaniem ruchu. Policjant zapytany o to, ile osób zgromadziło się wokół lotniska odparł, że było to od kilku do, w szczytowym momencie, nawet kilka tysięcy osób.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do lekarzy o zlecanie testów na obecność koronawirusa w każdym medycznie uzasadnionym przypadku. Samorząd lekarski zauważył, że możliwości diagnostyczne w zakresie walki z koronawirusem poprawiają się – liczba dostępnych testów zwiększa się, dlatego też powinny być w pełni wykorzystywane, nawet pomimo tego, że regulacje w tej kwestii nie do końca są jasne.

Nadal brakuje jednoznacznych wytycznych określających, który lekarz, komu i w jakich warunkach może wystawić zlecenie na wykonanie testu w kierunku wykrycia SARS-CoV-2 – podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. W ocenie samorządu lekarskiego, uprawnienie do zlecenia wykonania testu na obecność koronawirusa, finansowanego ze środków publicznych, powinno przysługiwać każdemu lekarzowi, bez względu na miejsce czy formę jego zatrudnienia. Lekarz powinien mieć możliwość zlecenia testu swoim pacjentom, sobie oraz personelowi medycznemu zatrudnionemu w tym samym podmiocie wykonującym działalność leczniczą w przypadku wystąpienia wskazań medycznych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże m.in. 2,6 mln maseczek chirurgicznych stacjom pogotowia ratunkowego, DPS-om, oddziałom ginekologiczno-położniczym i szpitalom walczącym z koronawirusem. Maseczki stanowią największą część dostawy realizowanej przez WOŚP. Polskiej służbie zdrowia przekazane zostaną również inne środki ochrony osobistej, m.in. przyłbice, płyny dezynfekujące i mydła.

Z obowiązku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych (usta i nos) powinny być wyłączone dzieci poniżej drugiego roku życia, ponieważ może to utrudniać im swobodne oddychanie i grozić poważnymi powikłaniami – wynika ze stanowiska Zespołu ds. Matek Lekarek zamieszczonego na stronie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. „Zgodnie z zaleceniami CDC (Centers for Disease Control and Prevention) ostrzegamy, że zakładanie maseczek, a także innych środków mogących utrudniać swobodne oddychanie u dzieci poniżej 2. roku życia grozi poważnymi powikłaniami, a nawet uduszeniem” – zauważyła Dorota Bębenek, przewodnicząca zespołu w prezentowanym stanowisku.

Ponad 12 milionów złotych – to wartość niesprzedanego piwa, które w wyniku epidemii pozostaje w zamkniętych miesiąc temu lokalach gastronomicznych i które w najbliższych tygodniach straci datę przydatności do spożycia. Firmy piwowarskie zrzeszone w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie rozpoczęły odbiór tego piwa od tysięcy lokali gastronomicznych w całym kraju. Jest to jedna z form wsparcia dla sektora gastronomicznego jakiego udzielają polskie browary.

Liczba wszystkich zakażonych od wybuchu epidemii Covid-19 wkrótce przekroczy ponad 2 mln osób, a zgonów – ponad 120 tys., co przy obecnym tempie wzrostu infekcji może to nastąpić w ciągu najbliższej doby – ostrzega WHO. Aktywnych zakażeń jest obecnie prawie 1 360 tys. Najwięcej zakażeń w przeliczeniu na poszczególne kraje jest w USA, gdzie zarejestrowano już prawie 600 tys. przypadków Covid-19, z czego aż niemal 200 tys. w samym Nowym Jorku. Burmistrz miasta Andrew Cuomo powiedział, że aglomeracja najgorsze ma już raczej za sobą. Dobowa liczna hospitalizacji ustabilizowała się, a liczba zgonów nieco spadła. Na naszym kontynencie na kolejnych miejscach są Francja (około 140 tys. zakażeń), Niemcy (ponad 130 tys.) oraz Wielka Brytania (90 tys.). Epidemia rozwija się też w Belgii (ponad 30 tys. przypadków), Niderlandach (27 tys.), Szwajcarii (26 tys.), Rosji (ponad 21 tys.), Portugalii (ponad 17 tys.), Austrii (ponad 14 tys.) oraz Szwecji i Irlandii (ponad 10 tys.).

Poprzedni artykułZasiłek opiekuńczy na dzieci przedłużony do 26 kwietnia. Zobacz komu przysługuje
Następny artykułSANEPID Lębork: wciąż przybywa osób w kwarantannie [STAN EPIDEMII 15.04.2020]