Interwencje policji w czasie koronawirusa
Interwencje policji w czasie koronawirusa
Reklama

Po tym, jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 401 nowych zakażeniach koronawirusem, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 6356. W Gdańsku obecność koronawirusa potwierdzono u trzech osób, dwa przypadki w powiecie gdańskim i jeden w wejherowskim. Ogółem w woj. pomorskim wykryto 163 przypadki infekcji patogenem, odnotowano także 9 wyzdrowień.

Nie znamy nowych danych dotyczących osób przebywających w kwarantannie na terenie powiatu lęborskiego – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lęborku nie przesyła raportów w weekendy oraz dni wolne od pracy. Komunikat WSSE w Gdańsku nie wspomina o zdiagnozowaniu zarażonych z powiatu lęborskiego – liczba wykrytych zarażeń wynosi zatem nadal 0.

Na Pomorzu w ciągu ostatnich 24 godzin wykonano 456 testów na obecność SARS-CoV-2. – Od tygodnia wszystkie testy wykonywane są na bieżąco, a dobowe moce przerobowe wykorzystywane są w niespełna 30% – poinformował dziś na Twitterze Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Do tej pory w Polsce zbadano 129,560 tys. testów na obecność koronawirusa, w ciągu ostatniej doby wykonano ich ponad 11,2 tys. – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Dzień wcześniej było to 10,6 tys. na dobę. W najbliższych dniach będzie możliwe badanie na obecność koronawirusa 20 tys. próbek na dobę – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Koordynatorzy wojewódzcy mają usprawnić przepływ próbek do laboratoriów.

Jeżeli ceny maseczek wyjdą poza rozsądny zakres, to będziemy je regulowali – powiedział w sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zastrzegł zarazem, że nie jest zwolennikiem odgórnych regulacji.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku na podstawie informacji przekazanych przez policjantów, wydał osiem decyzji nakładających kary finansowe dla osób nieprzestrzegających nowych obostrzeń, w tym zasad poddania się kwarantannie i gromadzenia się. Sankcjami tymi objętych zostało sześciu mężczyzn i dwie kobiety, którzy w sposób rażący naruszyli obowiązujące przepisy i nie zastosowali się do wymogu pozostania w domu z uwagi na kwarantannę bądź niegromadzenia się zgodnie z zaleceniami służb. Popełnione naruszenia polegały na bezzasadnym oddalaniu się z miejsca zamieszkania, wychodzenia z domu pomimo objęcia tych osób kwarantanną lub organizowaniu imprez, spotkań towarzyskich. Łączna wysokość kar nałożonych przez inspektora sanitarnego opiewa na kwotę 34 tys. zł. Na podstawie informacji od policjantów inspektor sanitarny  w drodze decyzji nałożył na mieszkańców Gdańska kary od 3 do 5 tys. zł.

Jak poinformowali na swojej stronie internetowej warszawscy policjanci, od 24 marca funkcjonariusze 2022 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń. „Nałożono 1618 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Ostatnia doba to 24 kolejne informacje przekazane do Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W sumie takich informacji przekazano już 280. W tych przypadkach mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne” – zaznaczyli policjanci.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w specjalnym apelu do lekarzy, pielęgniarek i położnych prosi, aby do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zgłaszali się chętni do pomocy tam, gdzie są braki kadrowe.

Co najmniej 20 tys. osób zakażonych koronawirusem zmarło dotąd w USA – podał w sobotę Reuters, powołując się na własne obliczenia. Tym samym w USA odnotowano więcej ofiar śmiertelnych koronawirusa niż we Włoszech (19 468) i wszystkich innych państwach dotkniętych pandemią.

Poprzedni artykuł25 tys. policjantów, 8 tys. żołnierzy, straż graniczna i gminna na ulicach. Armia ludzi pilnuje reżimu antywirusowego w święta
Następny artykułSANEPID Lębork: 311 osób w kwarantannie, brak informacji o testach [STAN EPIDEMII 14.04.2020]