Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej 10.04.2020
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej 10.04.2020
Reklama

Po tym, jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 380 nowych zakażeniach koronawirusem, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 5 tys. 955.

W województwie pomorskim odnotowano w piątek cztery nowe zakażenia. W sumie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie pomorskim wynosi 157.

W powiecie lęborskim kolejny dzień z rzędu padł rekord pod względem liczby osób przebywających w kwarantannie – jest ich już 306. Najwięcej przybyło w Lęborku oraz w gminie Nowa Wieś Lęborska. Wciąż brak nowych informacji o wykonanych testach wśród mieszkańców powiatu lęborskiego.

Lęborski cmentarz został zamknięty do odwołania – kartka z informacją pojawiła się na zamkniętych bramach lęborskiej nekropolii. Podobnie, o zamykaniu cmentarzy, zdecydowano w innych miastach Pomorza m.in. w Wejherowie, Rumi, Sopocie czy Gdyni.

„Nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zgromadzeniem w trybie ustawy, a poszczególne osoby wykonują swoje zadania w ramach pełnionych urzędów i funkcji. Podobnie, jak prowadzący relacje dziennikarze” – poinformowała we wpisie na Twitterze Stołeczna Komenda Policji po tym, jak w związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zgromadziło się kilkunastu polityków, którzy nie przestrzegali reżimu antywirusowego narzuconego przez rząd na Polaków. Wydarzenie transmitowały liczne stacje telewizyjne, zdjęcia licznie publikowano w Internecie, wielu komentujących krytycznie oceniło zachowanie uczestników uroczystości – lidera partii rządzącej, premiera, ministrów, prezydium sejmu, posłów.

W trakcie Świąt Wielkanocnych służbę będzie pełniło około 25 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez żołnierzy oraz strażników miejskich. Jak przekazał w rozmowie z PAP komisarz Robert Opas z biura prasowego Komendy Głównej Policji przepisy dalej obowiązują, nic się nie zmieniło w zakresie nakazów i zakazów. „Rekomendacja rządu i ministra zdrowia jest jasna – zostańmy w swoich domach, nie podróżujmy i nie odwiedzajmy znajomych” – podkreślił policjant. Pytany przez PAP o to, czy policja będzie sprawdzać mieszkania, czy są w nich inne osoby, na przykład na podstawie doniesień sąsiadów, odpowiedział, że „jeżeli będą ku temu podstawy, albo otrzymamy zgłoszenie, że w danym mieszkaniu odbywa się zgromadzenie, to jak najbardziej będziemy takie sygnały sprawdzać”. Dodał, że w ciągu dwóch ostatnich tygodni policjanci wystawili ponad 15 tys. mandatów w zakresie gromadzenia się i przemieszczania, a w ponad 4 tys. przypadków skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Prawie 1/3 przypadków (30,1 proc.) zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce to efekt kontaktu z chorym w szpitalu lub przychodni – wynika z danych udostępnionych w piątek przez GIS. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 6,6 proc. stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej, co – jak ocenia sanepid – wskazuje na pilną konieczność przestrzegania procedur i umiejętne używanie dostępnych środków ochrony indywidualnej.

Ceny maseczek w Polsce w związku z epidemią koronawirusa rosną w zawrotnym tempie. Przed epidemią cena jednej maseczki wynosiła 0,64 zł, a dzisiaj jest to aż 5 zł. To oznacza wzrost cen o 681 proc. Podobnie jest w przypadku wody utlenionej (wcześniej 1,50 zł, teraz 3 zł; wzrost 100 proc.), spirytusu salicylowego (przed epidemią 2,99 zł, obecnie 6,99 zł – wzrost 134 proc.), rękawiczek nitrylowych (wcześniej 0,20 zł, teraz 0,50 zł – wzrost 150 proc.), a nawet termometrów (przed epidemią 10,49 zł, teraz 13,99 zł – wzrost 33 proc.).

Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) powstało Centrum testowe COVID-19 drive-thru. Jak powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Joanna Śliwińska oznacza to, że podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie ograniczając do minimum kontakty międzyludzkie.

WIĘCEJ: Badanie na koronowirusa bez wysiadania z samochodu już dostępne w Gdyni >>

Firmy z Radomia i z Zielonej Góry stworzyły i opatentowały Clean&GO – bezdotykowe stanowisko do darmowej dezynfekcji, z którego na ręce trafia płyn dezynfekujący w formie mgiełki – powiedział PAP Mariusz Strzecha, prezes firmy Koordynacja, która produkuje urządzenie.

Od początku epidemii koronawirusa we Włoszech zmarło 109 zakażonych nim lekarzy oraz 28 pielęgniarzy i pielęgniarek – ten najnowszy bilans ze szpitali i przychodni w całym kraju ogłoszono w piątek.

Do 100 tys. wzrosła w piątek liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem na świecie. SARS-CoV-2 wykryto już u ponad 1,6 mln ludzi – wynika z podliczeń agencji Reutera. Do pierwszego zgonu doszło 9 stycznia w chińskim mieście Wuhan. Za 83 dni liczba zmarłych sięgała już 50 tys., a za kolejne osiem dni wzrosła do 100 tysięcy.

Dane z piątku wskazywałyby, że śmiertelność nowego koronawirusa wynosi 6,25 proc., ale zdaniem ekspertów w rzeczywistości jest ona niższa, gdyż wiele osób nie ma żadnych objawów lub przechodzi chorobę łagodnie. W niektórych krajach, w tym we Włoszech, Francji, Algierii, Holandii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii – ponad 10 proc. potwierdzonych zakażeń kończyła się zgonem.

Choć 30 proc. przypadków zakażenia na świecie przypada na Amerykę Północną, to stosunkowo najczęściej choroba kończyła się śmiercią w Europie. Jedna trzecia światowych zgonów przypada na Europę Południową, choć zanotowano tam tylko 20 proc. światowych zachorowań. W wielu krajach oficjalne dane uwzględniają tylko zgony w szpitalach, z wykluczeniem domów czy ośrodków opieki. (PAP)

ŹRÓDŁOPAP
Poprzedni artykułCeny maseczek wzrosły o prawie 700%. Rękawiczek jednorazowych o 150%
Następny artykuł25 tys. policjantów, 8 tys. żołnierzy, straż graniczna i gminna na ulicach. Armia ludzi pilnuje reżimu antywirusowego w święta