Uniwersytet Gdański przekazał specjalistyczny sprzęt na potrzeby utworzenia szpitalnego laboratorium diagnostycznego do walki z koronawirusem
Uniwersytet Gdański przekazał specjalistyczny sprzęt na potrzeby utworzenia szpitalnego laboratorium diagnostycznego do walki z koronawirusem
Reklama

Uniwersytet Gdański przekazał specjalistyczny sprzęt  na potrzeby utworzenia szpitalnego laboratorium diagnostycznego do walki z koronawirusem

Tym razem wysokospecjalistyczna aparatura w postaci dwóch termocyklerów Light Cycler 480 II, dwóch komór laminarnych klasy BSL-2 oraz sprzętu uzupełniającego zostały przekazane na potrzeby 7. Szpitala Marynarki Wojennej przy ul. Polanki w Gdańsku. Jest to szpital, który należy do krajowej sieci jednoimiennych placówek zakaźnych. Jeszcze w tym tygodniu Uniwersytet Gdański przekaże również  dwa aparaty do półautomatycznej izolacji materiału genetycznego koronawirusa.

Przekazany sprzęt pozwoli na uruchomienie kompletnego specjalistycznego przyszpitalnego laboratorium diagnostyki molekularnej w kierunku COVID-19. Dzięki temu możliwe będzie zwielokrotnienie liczby wykonywanych testów i znacząco szybsze diagnozowanie chorych z województwa pomorskiego.

Termocykler Light Cycler 480 II to wysokospecjalistyczna aparatura służąca do wykrywania materiału genetycznego wirusa metodą PCR w czasie rzeczywistym.

Wcześniej termocykler Light Cycler 480 II trafił z Uniwersytetu Gdańskiego do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Do tej pory termocyklery Light Cycler 480 II i pozostały sprzęt służyły do badań naukowych i dydaktyki na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed oraz na Wydziale Biologii UG. Sprzęt został przekazany przez wydziały na mocy porozumienia, które w imieniu uczelni podpisał Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała.

W ramach Wydziału Biologii UG przedsięwzięcie koordynowała prof. Joanna Jakóbkiewicz-Banecka, Prodziekan ds. Promocji i Rozwoju. Dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed zaangażował się w pomoc w przekazaniu sprzętu i szkolenie personelu. Całość koordynuje prof. Krzysztof Bielawski, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką.

Poprzedni artykułSzpital zakaźny w Gdańsku ma już tomograf komputerowy. Posłuży diagnozowaniu pacjentów z koronawirusem
Następny artykułSANEPID Lębork: brak wykrytego koronawirusa w mieście i powiecie [STAN EPIDEMII 07.04.2020]