W Gdańsku zwiększa się liczba osób zarażonych koronawirusem. Jednak wciąż wykonywanych jest zbyt mało testów fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
W Gdańsku zwiększa się liczba osób zarażonych koronawirusem. Jednak wciąż wykonywanych jest zbyt mało testów fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
Reklama

Badania laboratoryjne potwierdziły dotąd zakażenie koronawirusem w Polsce u 4848 osób, z których 129 zmarło – przekazało we wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia. Potwierdzono osiem nowych zakażeń na Pomorzu.

Resort uzupełnił podane po południu statystyki o dane z woj. mazowieckiego. MZ podało, że z opóźnieniem dostało raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Warszawie. Na Mazowszu potwierdzono 182 nowe przypadki.

Zdiagnozowani na Pomorzu to kobiety w starszym wieku z Gdyni, pow. słupskiego i pow. wejherowskiego, oraz dwie młode kobiety i trzech młodych mężczyzn z Gdyni.

Zamknięta w niedzielę 5 kwietnia, po informacji o zakażeniu wirusem COVID-19 jednej z lekarek pracujących w szpitalu, Izba Przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku już pracuje. Nadal wstrzymane do odwołania są przyjęcia osób dorosłych do oddziałów szpitalnych.

Decyzje arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia: wszystkie uroczystości Triduum Paschalnego mają być sprawowane bez udziału wiernych. Nie jest nakazane uczestnictwo w samych liturgiach Triduum Paschalnego: Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej. W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów.

Premier Norwegii Erna Solberg zapowiedziała we wtorek stopniowe znoszenie ograniczeń, wprowadzonych w związku z koronawirusem. Decyzja ma związek z pozytywnymi danymi, dotyczącymi rozwoju pandemii w tym kraju.

WIĘCEJ: Norwegia: premier zapowiedziała stopniowe znoszenie ograniczeń z powodu koronawirusa >>

Z powodu epidemii koronawirusa w Hiszpanii przybywa pogrzebów odbywających się w zaledwie 15 minut. Coraz większa liczba pochówków sprawia, że w trakcie ekspresowej uroczystości trumna trafia do grobu bezpośrednio z auta zakładu pogrzebowego. Szybkie pogrzeby stały się powszechne na cmentarzach wspólnoty autonomicznej Madrytu, regionu najbardziej doświadczonego epidemią. Do wtorkowego popołudnia zmarło tam już 5371 osób.

Prezydent USA Donald Trump we wtorek na Twitterze zarzucił Światowej Organizacji Zdrowia sprzyjanie Chinom i w ostrych słowach skrytykował jej podejście do pandemii koronawirusa. „WHO naprawdę to sknociła. Z jakiegoś powodu, (mimo że) jest finansowana głównie przez Stany Zjednoczone, jest bardzo chinocentryczna. Dobrze się temu przyjrzymy” – zapowiedział Trump.

Przedstawiciele WHO odradzali państwom zamykanie granic dla Chin na przełomie stycznia i lutego. Argumentowali wówczas, że restrykcje dotyczące podróży mogą wywołać więcej złego niż dobrego, bo utrudnią wymianę informacji, zakłócą łańcuchy dostaw sprzętu medycznego i uderzą w gospodarki krajów.

Prezydent USA jest jednym z wielu polityków i komentatorów na Zachodzie, którzy krytykowali stosunek Światowej Organizacji Zdrowia do Pekinu. WHO i jego dyrektorowi generalnemu Tedrosowi Adhanom Ghebreyesusowi zarzucano przede wszystkim bezkrytyczny stosunek do informacji podawanych przez chiński rząd w początkowej fazie epidemii, mimo że istniały podejrzenia o tuszowanie danych przez chińskie władze. (PAP)

Poprzedni artykułKORONAWIRUS: Działkowcy bronią korzystania ze swoich ogrodów jak niepodległości
Następny artykułSzyją maski dla mieszkańców gminy Cewice. Pierwszą partię otrzymają seniorzy