Reklama

Nie wykluczmy, że pojawi się zalecenie, aby na ulice, w miejsca publiczne wychodzić ze środkami ochrony osobistej, które jesteśmy w stanie sami wykonać m.in. takie jak bawełniane maseczki – powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ był pytany na briefingu prasowym, czy będzie rekomendacja, aby wszyscy nosili maseczki, by chronić się przed koronawirsuem.

Andrusiewicz powiedział, że jest wskazanie WHO, abyśmy korzystali z maseczek, które jesteśmy w stanie sami przygotować. Jak wyjaśnił, chodzi najczęściej o maseczki bawełniane złożone z kilku warstw.

„My nie mówimy dzisiaj o gremialnym kupowaniu maseczek, których w Europie i na świecie może w tej chwili brakować (…). Jeżeli wszyscy na świecie zaczniemy gremialnie kupować sprzęt ochrony osobistej to tego sprzętu może zabraknąć w szpitalach, w służbie zdrowia, więc tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny” – powiedział Andrusiewicz.

„My mówimy, że możliwa jest rekomendacja, żebyśmy na ulice, w miejsca publiczne, wychodzili ze środkami ochrony osobistej, które sami jesteśmy w stanie sobie przygotować, które ochronią nas od tego bezpośredniego kontaktu. I nie wykluczmy, że takie zalecenie się pojawi” – powiedział rzecznik MZ.

Akcję wyposażania mieszkańców w maski na twarz przeprowadzono w gminie Wicko – samorząd zamówił 2000 sztuk, kolejne w ramach społecznej akcji przygotowuje także Sołectwo Łebieniec – KGW Łabędź. Dystrybucję koordynują druhowie OSP oraz sołtysi.

Więcej w artykule: Mieszkańcy gminy Wicko otrzymają maski ochronne >>

Gmina Cewice organizuje akcję szycia masek ochronnych dla mieszkańców. Obecnie poszukiwani są wolontariusze posiadający niezbędne fachowe umiejętności szycia na maszynie. Wójt Gminy Cewice zadeklarował, że samorząd dostarczy materiał niezbędny do produkcji masek. Osoby zainteresowane wsparcie akcji, powinny kontaktować się z Urzędem Gminy – tel. 59 861 34 82

Więcej w artykule: W gminie Cewice będą szyli maski dla mieszkańców >>

O potrzebie stosowania masek pisaliśmy na portalu przywołując apel gdańskiej lekarki, która gorąca zachęca do zabezpieczania twarzy. Więcej w artykule: Zakładajcie maseczki lub choćby zwykłe chustki! To apel gdańskiej lekarki >>

Mogą zaistnieć sytuacje, w których powszechne noszenie masek spowolni rozwój epidemii, ale na razie należy je przeznaczyć przede wszystkim dla personelu medycznego – powiedział w piątek dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan.

We wtorek rano resort zdrowia podał, że liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 4 532 po tym, jak potwierdzono 119 kolejnych przypadków zakażenia; zmarły cztery kolejne osoby; łącznie odnotowano 111 zgonów.

ŹRÓDŁO(PAP) autor: Karol Kostrzewa kos/ mok/
Poprzedni artykułSANEPID Lębork: brak wykrytego koronawirusa w mieście i powiecie [STAN EPIDEMII 07.04.2020]
Następny artykuł22-letni mieszkaniec powiatu lęborskiego z karą 10 tys. zł za trzykrotne złamanie kwarantanny