Reklama

Na całym Pomorzu, w tym także w powiecie lęborskim, na ulice wyruszą wspólne patrole policji oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Do tego zadania wyznaczono 130 żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Chodzi o to aby maksymalnie zwiększyć liczbę służb pełnionych na podległym terenie w związku ze zwiększeniem obowiązków wynikających w walce z pandemią.

Żołnierze będą mieli takie same prawo do legitymowania, zatrzymywania, używania środków przymusu bezpośredniego czy wydawania poleceń jak policjanci. Nie będą jednak wyposażeni w broń palną, kajdanki czy pałkę.  Do ich zadań będzie należało wsparcie działań funkcjonariuszy w legitymowaniu i kontrolowaniu osób, które nie przestrzegają nakazów związanych z ograniczeniem poruszania się poza domem.

Podczas tych patroli, terytorialsi będą mieli kamizelki odblaskowe z napisem „Wojska Obrony Terytorialnej” nałożone na mundur polowy. Natomiast żołnierze przeszkoleni z kwalifikowanej pomocy przedmedycznej będą wyposażeni w plecaki ratownika-sanitariusza z zestawem pierwszej pomocy. Wszyscy będą mieli zapewnione środki ochrony osobistej jak maseczki czy rękawiczki jednorazowe.