Reklama

Na całym Pomorzu, w tym także w powiecie lęborskim, na ulice wyruszą wspólne patrole policji oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Do tego zadania wyznaczono 130 żołnierzy z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Chodzi o to aby maksymalnie zwiększyć liczbę służb pełnionych na podległym terenie w związku ze zwiększeniem obowiązków wynikających w walce z pandemią.

Żołnierze będą mieli takie same prawo do legitymowania, zatrzymywania, używania środków przymusu bezpośredniego czy wydawania poleceń jak policjanci. Nie będą jednak wyposażeni w broń palną, kajdanki czy pałkę.  Do ich zadań będzie należało wsparcie działań funkcjonariuszy w legitymowaniu i kontrolowaniu osób, które nie przestrzegają nakazów związanych z ograniczeniem poruszania się poza domem.

Podczas tych patroli, terytorialsi będą mieli kamizelki odblaskowe z napisem „Wojska Obrony Terytorialnej” nałożone na mundur polowy. Natomiast żołnierze przeszkoleni z kwalifikowanej pomocy przedmedycznej będą wyposażeni w plecaki ratownika-sanitariusza z zestawem pierwszej pomocy. Wszyscy będą mieli zapewnione środki ochrony osobistej jak maseczki czy rękawiczki jednorazowe.

Poprzedni artykułMarkety otwarte dłużej. Biedronka, Lidl, Kaufland czynne do północy
Następny artykułLasy Państwowe wprowadzają zakaz wstępu do lasów w całej Polsce