Reklama

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku poinformowała, że otrzymała decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka S6 Bożepole Wielkie – Luzino. To piąta i ostatnia decyzja całego 42-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6 pomiędzy Bożympolem Wielkim a Gdynią. Nadal nie wiemy, kiedy będzie realizowany lęborski odcinek od Bożegopola do Słupska i dalej aż do Koszalina.

Odcinek S6 między Bożympolem Wielkim a Luzinem ma długość 10,4 km i jest zlokalizowany w powiecie wejherowskim na terenie gmin Łęczyce i Luzino. Przyszła droga ekspresowa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjny. W ramach tej inwestycji zostaną także wybudowane węzły Bożepole Wielkie, Strzebielino oraz Luzino. Ponadto powstanie obwód utrzymania drogi ekspresowej Luzino z budynkiem administracyjno-socjalnym i budynkami towarzyszącymi. Ten odcinek został podzielony przez wykonawcę na dwie decyzje ZRID. Pierwszą decyzję otrzymaliśmy w styczniu br. Koszt prac budowlano-montażowych na tym odcinku wyniesie ok. 338 mln zł. Otrzymana decyzja obejmuje okolice Bożegopola Wielkiego oraz z drugiej strony – Luzina. Środkową część obejmuje ZRID ze stycznia br. Tym samym to już komplet pięciu decyzji ZRID dla trasy S6 od Bożegopola Wielkiego do Gdyni o długości ok. 42 km. Cała Trasa Kaszubska ma być już przejezdna w 2021 roku.

Na pozostałych odcinkach budowy drogi ekspresowej są prowadzone m.in. prace ziemne, wznoszone obiekty mostowe oraz usuwane kolizje z sieciami infrastruktury technicznej. W dalszym ciągu kontynuowane są badania archeologiczne.

Ekspresową S6 można przejechać już pomiędzy Goleniowem a Koszalinem. Kierowcy mają do dyspozycji około 130 km tej trasy wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa. Trwają prace projektowe dla odcinka Koszalin-Słupsk i aktualizacją dokumentacji dla brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina i Sianowa.

Wciąż nie znamy daty rozpoczęcia budowy kluczowego dla naszego miasta odcinka Bożepole Wielkie – Lębork z południową obwodnicą miasta i dalej z przebiegiem w kierunku Słupska – ta trasa została wskazana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów do realizacji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Wielce prawdopodobne, że nadchodzący kryzys i recesja związana z epidemią koronawirusa odłoży w czasie wszystkie duże drogowe inwestycje.