Linia kolejowa nr 229, Kartuzy - Lębork
Reklama

Temat reaktywacji linii kolejowej nr 229 Lębork – Kartuzy wywołał duże zainteresowanie, warto go więc kontynuować.

Lębork z Kartuzami regularne połączenie kolejowe stracił na przełomie wieków. Ostatnim dniem kursowania osobowych pociągów był 23 czerwca 2000 roku. Co jakiś czas powraca temat reaktywacji linii. W pierwszej kolejności ma być przywrócona trasa Kartuzy – Sierakowice.

Niedawno w sieci pojawiło się sprawozdanie z nieczynnej linii ?? autorstwa p. Grzegorza Kałamejko. Przeszedł on pieszo przez 2 dni całą 61 kilometrową trasę. Jej zapis można zobaczyć w relacji wideo.
Wnioski? Dla Lęborka nie najciekawsze… Cytujemy za autorem filmu: „Jest to jedna z najpiękniejszych tras kolejowych na Pomorzu i w pełni zasługuje na swoje miano. Stan zachowania na odcinku od Kartuz do Sierakowic, oceniam na wzorowy, praktycznie nie brakuje ani kawałka szyny i tylko w jednym miejscu zauważyłem rozkręcone połączenie. Znacznie gorzej jest już za Sierakowicami, tam szyn brakuje na całej długości trasy, ocalało może 10 %, to samo się tyczy innej infrastruktury, jak słupy, semafory, oznaczenia, a nawet miejscami zostały wyrwane przepusty pod torami.”

Co ciekawe i jest to na filmie w jego końcowej części, pomimo braku szyn nadal funkcjonują przejazdy kolejowe z nowo postawionymi znakami w środku lasu…

Materiał wideo z nieczynnej trasy nr 229 ?
https://www.youtube.com/watch?v=JdSsOPJh4SM

Poprzedni artykułGaz ziemny jaki dziś używamy w domach do Lęborka doprowadzono w roku 1988 roku. Wtedy to ukończono b
Następny artykułKolęda nadchodzi!