Wybudowany w zeszłym roku grobowiec Ojców Franciszkanów na cmentarzu pozwoli zachować pamięć o pocho
Reklama

Wybudowany w zeszłym roku grobowiec Ojców Franciszkanów na cmentarzu pozwoli zachować pamięć o pochowanych w Lęborku braciach i ojcach. Pamięć tą trudno zachować przy rozproszonych grobach.

Ozdobnym i symbolicznym elementem grobowca jest tzw. herb franciszkański. Znajdują się na nim dwa ramiona. Ręka w habicie symbolizuje św. Franciszka. Druga, obnażona ręka należała do Chrystusa. Na tarczy herbowej franciszkanów znajduje się też krzyż, a u jego dołu obłoki.

Pierwsze ślady Franciszkanów na Ziemi Lęborskiej odnajdujemy już V wieków temu. Oficjalnie Ojcowie Franciszkanie funkcjonują w naszym mieście od 1945 roku, kiedy to objęli jedyny wtedy katolicki kościół w Lęborku św. Jakuba Ap. Zakonnicy od Świętego Franciszka bardzo mocno wpisali się w historię Lęborka. W latach 80-tych byli ostoją i wsparciem dla lokalnej opozycji demokratycznej i społecznego ruchu obywatelskiego, wspierali też duchowo i materialnie mieszkańców Lęborka w okresie stanu wojennego. Od lat 90-tych angażowali się w życie społeczne i kulturalne miasta, reaktywowali m.in. Jarmark Odpustowy św. Jakuba Ap., dziś dużą imprezę – Święto Miasta – Lęborskie Dni Jakubowe.

Poprzedni artykułOstatnie bilety w sprzedaży, warto się pośpieszyć z zakupem
Następny artykułCzy wiecie że Lębork ma własną chorągiew? Jej opis można znaleźć w Statucie Miasta. Podobnie jak her