Krótka wzmianka prasowa sprzed ponad stu lat opublikowana przez Pana Jarosława Gburczyka na Przedwoj
Reklama

Krótka wzmianka prasowa sprzed ponad stu lat opublikowana przez Pana Jarosława Gburczyka na Przedwojenny Lębork przyniosła wiele komentarzy, a przede wszystkim nowe, ciekawe fakty.

111 lat temu, dokładnie 22 stycznia 1909 w Lęborku rozwiązało się powstałe w 1897 roku Towarzystwo Cyklistów "Wędrowcy”. Przez długie lata L.R.V „WANDERER” (Lauenburg Radfahrerverein Verein „Wanderer”) była kwitnąca organizacją, lecz na skutek utraty zainteresowania przez członków została rozwiązana.
Na zdjęciu po lewej stronie oryginalna odznaka powstałej w 1897 roku organizacji z motywem herbu Lęborka. Odnalazł ją i zakupił z funduszy Koła Turystyki Kwalifikowanej PTTK ,,KAHEL KLUB II z Lęborka Henryk Żarski.

Tym sposobem przechodzimy do kolejnej, współczesnej historii. Lęborski Klub Turystyki „Kahel” powstał w połowie lat 70-tych. Słowo KAHEL oznacza w języku kaszubskim i esperanto „kafel”, „kafelek”, „łącznik. Po latach jego aktywność przygasła. Klub został reaktywowany w roku 1992 przyjmując nazwę Koło Turystyki Kwalifikowanej PTTK ,,KAHEL KLUB II”. Rzymska cyfra „II” w nazwie miała wskazywać kolejną odsłonę działalności organizacji. Jej obecnym prezesem jest przewodnik turystyczny Tadeusz Krawczyk.

Okazuje się, że na początku XXI wieku powstała odznaka organizacji wzorowana na symbolu Towarzystwa Cyklistów "Wędrowcy” sprzed stu lat. Oglądać możemy ją na zdjęciu po prawej stronie. Służy ona członkom Kahel do dziś.

Zdjęcia odznak PTTK KAHEL Lębork : Ireneusz Krawiec i Henryk Żarski.

Poprzedni artykułKlub Pogoń Lębork ogłasza zimowy nabór uzupełniający dla młodych piłkarzy roczników 2003, 2004, 2005
Następny artykułDobra pogoda sprzyja drogowej inwestycji przy ulicach Kaszubskiej i Majkowskiego.