Lęborski akcent podczas otwarcia nowej placówki edukacyjnej IPN - Izby Pamięci przy ulicy Strzelecki
Reklama

W latach 1944–1945 mieściła się kwatera tam główna NKWD. W nieludzkich warunkach więziono tu i brutalnie torturowano polskich działaczy podziemia niepodległościowego.

Skalę komunistycznych represji pokazują m.in. tabliczki siedzib organów walczących z niepodległościowym podziemiem na terenie kraju. Wśród nich placówka z Lęborka – ul. Kopernika 4. To budynek dzisiejszego Sądu Rejonowego, dawna komenda UB i MO.

W otwarciu 28 lutego 2020 roku Izby Pamięci Strzelecka 8 wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojska Polskiego, a także instytucji i organizacji zajmujących się historią oraz upamiętnianiem wydarzeń z dziejów Polski. Obecni byli także krewni ofiar zbrodni komunistycznych oraz więźniarka aresztu przy Strzeleckiej 8 – Krystyna Miszczak-Opałło.

Podczas uroczystości przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. „Obchodząc już po raz 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święto państwowe, ustanowione z inicjatywy prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, w szczególnym czasie narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie 1920 roku, w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego, z najwyższym uznaniem i wdzięcznością dla wszystkich, dzięki którym niezłomni uczestnicy »drugiej konspiracji« towarzyszą nam, współczesnym, w naszej codzienności, jako symbole żywej tradycji i dziedzictwa ważnego dla nas, Polaków, z podziękowaniem dla organizatora i opiekuna miejsca pamięci »Strzelecka 8« na warszawskiej Pradze – Instytutowi Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu za upamiętnienie tych, którzy poświęcili życie w służbie ojczyźnie i narodowi, w przekonaniu, że pamięć i prawda historyczna są fundamentem tożsamości naszego narodu i przyczyniają się do budowania ducha i siły Polski wolnej, niepodległej i suwerennej – cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym za Niepodległą” – brzmi przesłanie, które prezydent Duda skierował do organizatorów upamiętnień polskiego podziemia niepodległościowego.

źródło: IPN