Fischmarkt
Reklama

W ostatni czwartek Jarmarku św. Dominika do Gdańska powróci duch dawnego Fischmarktu. Tego dnia kaszubscy rybacy przycumują do brzegów Motławy i na Targu Rybnym zorganizują tradycyjny rybacki targ. Odbędzie się także przemarsz ludzi morza z darami do Ratusza Głównego Miasta.

Fischmarkt to wydarzenie kulturalne inspirujące się tradycją targów rybnych organizowanych w Gdańsku. W 1342 r. wielki mistrz krzyżacki Ludolf König nadał gdańszczanom przywilej handlu rybami i już rok później z tego przywileju chętnie korzystali kaszubscy rybacy, którzy przywozili tu łodziami złowione przez siebie ryby. Przez kilka wieków trwania gdańskiego Fischmarktu, rybackie tradycje i folklor wytworzyły niepowtarzalną atmosferę. Targ rybny nad Motławą organizowany był w każdy piątek, natomiast w czasie Jarmarku św. Dominika był obecny przez dłuższy czas.

W tym roku Fischmarkt ponownie zagości na Jarmarku Św. Dominika. Impreza rozpocznie się w czwartek, 15 sierpnia 2019 r. o godz. 12.00. Kilkanaście pieczołowicie zrekonstruowanych łodzi – Pomeranek przybędzie do Gdańska. Rybacy z Półwyspu Helskiego przycumują do brzegów Motławy i na Targu Rybnym zorganizują tradycyjny rybacki targ. Do godz. 18.00 prowadzone tam będą warsztaty i pokazy kulinarne. Nie zabraknie producentów rybnych, u których będzie można spróbować wyśmienitej smażonej flądry czy wędzonych szprotek.

Mieszkańcy i turyści będą też mogli spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. Dla najbardziej zainteresowanych historią Targu Rybnego przygotowana została publikacja „Fischmarkt w Gdańsku”, która została wzbogacona fragmentami prozy pisarzy polskich i kaszubskich, historycznymi relacjami świadków oraz archiwalnym zdjęciami przygotowanymi przez Muzeum Ziemi Puckiej.

Ponadto w ramach wydarzenia odbędzie się przemarsz ludzi morza z darami do Ratusza Głównego Miasta, aby od prezydenta miasta odebrać klucze do bram grodu nad Motławą.

Organizatorami wydarzenia są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Stowarzyszenie Pomarenk, Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.