Cisne Branco płynie do Gdyni
Cisne Branco płynie do Gdyni // fot. Marinha do Brasil
Reklama

Ma 3 maszty, 76 metrów długości i żagle o łącznej powierzchni 2195 metrów. Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco zawita do Gdyni. Nazwa okrętu w tłumaczeniu na język polski oznacza „Białego Łabędzia”. Wpłynie on do portu w środę, 7 sierpnia i zacumuje przy nabrzeżu Pomorskim. Wizyta potrwa pięć dni i ma charakter roboczy. Żaglowiec po raz pierwszy odwiedzi nasze miasto, ale w Polsce gościł już dwukrotnie. Okręt zostanie udostępniony dla zwiedzających. Na jego pokład będzie można wejść od 8 do 11 sierpnia.

Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej Marynarki Wojennej. Szkolą się na niej przyszłe kadry tamtejszych oficerów i marynarzy. Służba na żaglowcu uczy ich życia na morzu i ćwiczy hart ducha.

Brazylijski okręt dwa dni temu opuścił duńskie Aarhus, gdzie uczestniczył w finale regat The Tall Ships Races. I właśnie stamtąd płynie do Gdyni. Do naszego miasta dotrze w środę, 7 sierpnia. Jak informuje Port Gdynia planowana pora wpłynięcia jednostki to godz. 8.00. Żaglowiec zacumuje przy nabrzeżu Pomorskim i zostanie tam przez pięć dni. Od czwartku, 8 sierpnia do niedzieli, 11 sierpnia zostanie otwarty dla zwiedzających. Na jego pokład będzie można wejść w tych dniach od godz. 10.00 do godz. 19.00. To pierwsza wizyta Cisne Branco w Gdyni, ale trzecia w Polsce. W 2013 i 2017 roku żaglowiec gościł w Szczecinie podczas finałów The Tall Ships Races.

Okręt zostanie w Gdyni do poniedziałku, 12 sierpnia. W ramach wizyty dowódca okrętu – kapitan Adriano Marcelino Batista, wraz z delegacją, odwiedzi Inspektorat Marynarki Wojennej i Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego. Spotka się także m.in. z dowództwem 3. Flotylli Okrętów oraz z przedstawicielami władz miasta.

Cisne Branco w tłumaczeniu na język polski oznacza „Białego Łabędzia”. Nazwa ta nawiązuje do tytułu marszu, który jest hymnem Marynarki Wojennej Brazylii. Natomiast w heraldyce biały łabędź symbolizuje dobrą wróżbę i szczęśliwą podróż. Okręt służy w brazylijskiej Marynarce Wojennej od marca 2000 roku. Został wybudowany w Amsterdamie w stoczni Damen. Jego portem macierzystym jest Rio de Janeiro. Jednostka ma 3 maszty i 31 żagli. Załoga liczy 82 osoby, w tym 31 praktykantów.