Reklama

6 września w Bramie Kaszubskiego Pierścienia w Lęborku odbyło się uroczyste podpisywanie umów konkursu Fundusz Akumulator Społeczny. W ramach dofinansowania, przekazano niemal 55.000 zł na inicjatywy społeczne.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele NGO i grup nieformalnych z powiatu lęborskiego, wejherowskiego oraz puckiego – obszaru, na którym operatorem Funduszu jest Stowarzyszenie EDUQ z Lęborka. W tegorocznej edycji złożono 55 wniosków z których aż 39 otrzymało dofinansowanie. Najwięcej inicjatyw odbywać się będzie na terenie powiatu lęborskiego, bo aż 34.

– Czwarty rok z rzędu, na naszym terenie notujemy rekordową liczbę wnioskodawców, powiat lęborski jest zdecydowanym liderem województwa pomorskiego – mówi Magdalena Pipka – Urbańska, animator Funduszu Akumulator Społeczny.

W trakcie spotkania, Marta Wolff ze Stowarzyszenia EDUQ przedstawiła uczestnikom informacje dot. formalności związanych z rozliczeniem uzyskanej dotacji. Wśród projektów, które otrzymają wsparcie znalazły się m.in. takie inicjatywy jak „Skafander starości” – warsztaty uświadamiające dla młodzieży, które realizować będą wolontariusze Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, spotkania aktywizujące „Bądź bohaterką literacką – kobieca metamorfoza” organizowane przez grupę nieformalną przy Stowarzyszeniu Kaszubskie Centrum Edukacji VADEMECUM z Luzina, czy Koło Gospodyń Wiejskich organizowane przez grupę nieformalną przy Stowarzyszeniu Aktywny Puck.

Organizacje oraz grupy nieformalne w 2018 roku otrzymają wsparcie w kwocie 54 500 zł, w tym 43 500,00 zł z Akumulatora Społecznego oraz 11 000,00 zł w ramach wsparcia, które przekazały samorządy – Starostwo Powiatowe w Lęborku – 2500 zł, Gmina Cewice – 2000 zł, Gmina Miasto Lębork – 4500,00 zł i Gmina Miasto Łeba 2000,00 zł.

To już czwarta edycja Funduszu Akumulator Społeczny. W ciągu ostatnich czterech lat inicjatywy z trenów powiatu lęborskiego, puckiego i wejherowskiego dofinansowano na łączną kwotę 362.481,28 zł.

Fundusz Akumulator Społeczny realizowany jest w partnerstwie przez kilkanaście pomorskich organizacji pozarządowych. Zadanie jest współfinansowane ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

https://www.facebook.com/urbanskimedia/videos/2195347437412429/