Reklama

Kolęda (od łacińskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca „calendae”) to pieśń bożonarodzeniowa, o tematyce religijnej. Początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana była również przez wielu wybitnych kompozytorów. Zwłaszcza w Polsce kolędy są zjawiskiem kulturowym. Ilość znanych i opisanych kolęd osiąga liczbę kilku setek.

W liturgii Kościoła katolickiego okres kolędowania rozpoczyna się od Mszy o północy w Święto Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia) i trwa do święta Chrztu Pańskiego (6 stycznia). W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich aż do Święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).

Chór Nauczycielski Belferek w swoim repertuarze ma ok. 30 kolęd śpiewanych w języku polskim, łacińskim i litewskim. Najpiękniejsze z nich, zespół zarejestrował na kasecie i płycie pt. „Dlaczego dzisiaj”. Tytuł został zaczerpnięty z kolędy pochodzącej z XIX w. Nagrania dokonano w styczniu 2000 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Lęborku. W nagraniu wziął udział również chór szkolny Canto. Oba zespoły zostały przygotowane przez Wojciecha Siedlika. W „Kolędzie krakowskiej” solo na trąbce wykonał Mirosław Pawlak, zaś na organach grał Michał Nycz.

Dla wielu z nas było to pierwsze tak poważne doświadczenie związane z rejestracją dźwięku. Niektóre utwory były powtarzane wielokrotnie z różnych względów (nierówne wejścia, spóźniony akompaniament). Jednak najciekawsza historia wiąże się z rejestracją jednej z kolęd. Po pięciokrotnym zaśpiewaniu, gdy wszyscy z wielkim napięciem oczekiwaliśmy na akceptację realizatora dźwięku, za oknem zaszczekał pies. Praca zaczęła się na nowo.

Dzięki połączeniu chóru dziecięcego z chórem mieszanym, powstało bardzo ciekawe brzmienie. Żeby kolędować w styczniu, przygotowania rozpoczynamy już w listopadzie podczas żmudnych prób, co prezentuje niniejszy reportaż fotograficzny.

fot. Andrzej Seweryński

O najciekawszych kolędach oraz miejscach ich wykonania w kolejnym artykule.

Tekst przygotował Wojciech Siedlik

Świąteczny prezent dla Internautów

Lęborski Chór Nauczycielski Belferek specjalnie dla czytelników portalu e-Lębork.eu udostępnił w postaci plików mp3 kolędy z płyty „Dlaczego dzisiaj”. Na krążku znalazło się 13 utworów, z których codziennie opublikujemy jeden, tak aby przy wigilijnym stole każdy mógł posłuchać najpiękniejszych kolęd w wykonaniu Belferka.

Kliknij, aby przejść na stronę z kolędami…

Poprzedni artykułLęborskie Mikołajki
Następny artykułChoinkowy recykling