Reklama

W niedzielę 5 sierpnia drużyna seniorów Pogoni Lębork rozegra pierwsze ligowe spotkanie IV ligi w Kolbudach z GKS-em. Zespół z Lęborka do sportowej rywalizacji przystępuje mocno przebudowany i wzmocniony. Cel? Znaleźć się w górnej części tabeli i zbudować mocny zespół regularnie zasilany przez młodych wychowanków. W sezonie 2018/2019 podstawowym kompletem stroju drużyny seniorów Pogoni Lębork będzie biało-czerwony zestaw marki Adidas. Kolorystyką nowe stroje nawiązują do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przypominanie o tej ważnej dla każdego Polaka dacie wpisuje się w działania Klubu propagujące patriotyzm i przywiązanie do Ojczyzny, przede wszystkim tej naszej, lokalnej.

Ubiegły sezon, a przede wszystkim wiosna dla Pogoni była bardzo trudna. Zmiana szkoleniowców, odejście ważnych zawodników, polityka zaciskania pasa związana z regulowaniem starych zobowiązań z czasów III ligi odbiła się na wynikach i atmosferze. Klubowi działacze zapewniają, że najgorsze już za nami. Na dziś Klub jest stabilny. Posiada możliwości angażowania ciekawych piłkarzy, zatrudnia doświadczonego trenera, ma ścieżkę rozwoju dla młodych zawodników i z optymizmem patrzy w przyszłość.

Od 1 lipca funkcję szkoleniowca seniorskiej drużyny objął Maciej Cieślik. Mieszkający w Gdyni 47-letni szkoleniowiec z uprawnieniami UEFA A jest absolwentem Akademii Fizycznej i Sportu w Gdańsku. Maciej Cieślik ma bogate doświadczenia jako piłkarz i trener. Na pozycji bramkarza zaliczył w barwach Arki Gdynia w latach 1987-1995 prawie 100 występów na poziomie II i III ligi (najwyższa klasa rozgrywkowa wówczas to I liga). Dwa sezony grał też w Stolemie Gniewino (III liga). Jako trener przez długi czas pracował w juniorami Arki Gdynia (2003-2010), prowadził także Murkam Przodkowo, by później z Pomorzem Potęgowo wywalczyć historyczny awans do III ligi (2012-2014). Kolejne lata to praca w KS Chwaszczyno (III liga) oraz Starcie Warlubie i Cartusii Kartuzy (IV liga).

Pogoń treningi wznowiła 10 lipca i przez ten czas przetestowała wielu zawodników. Najlepsi z nich dołączyli do naszego zespołu. W okresie przygotowawczym drużyna rozegrała 6 gier kontrolnych w tym silnymi zespołami z III ligi Radunią Stężyca i Gwardią Koszalin.

– Przygotowania do nowego sezonu były intensywne i to w wielu obszarach – mówi Wiceprezes Zarządu Pogoni ds. piłki nożnej Marek Piotrowski. – Przetestowaliśmy wielu zawodników a drużynę wzmocniło wiele ciekawych nazwisk. Z zespołem trenują wyróżniający się juniorzy i chcemy kontynuować wprowadzanie młodych zawodników, wychowanków do pierwszego zespołu. Taki też cel został postawiony przed nowym trenerem. Na pewno chcemy powalczyć o czołowe lokaty w tej lidze. Sytuacja z zeszłego sezonu była daleka od naszych aspiracji. Było to oczywiście świadome działanie, ponieważ musieliśmy się uporać z naszymi problemami. Jestem przekonany, że w nadchodzących rozgrywkach będziemy prezentować się o niebo lepiej. Liczę, że ten zespół sprawi kibicom wiele radości a trybuny na Kusocińskiego znów się zapełnią.

Jak wygląda kadra Pogoni na dzień przed startem ligi?

W bramce trener Cieślik, notabene występujący w trakcie swojej piłkarskiej kariery także na tej pozycji ma do dyspozycji powracającego po rocznej przerwie w grze Patryka Labudę, Pawła Krasińskiego oraz młodzieżowca, który wiosną udanie zadebiutował w lidze Jakuba Grzebielę. Przerwa letnia posłużyła do przebudowy linii obrony. Jej środek to królestwo kapitana Wojciecha Musuły, pozyskanego z Bałtyku Gdynia Adriana Kochanka i Jakuba Nowakowskiego. Na bokach obrony mogą zagrać Przemysław Iwański, Patryk Stencel oraz zawodnicy którzy regularnie byli wystawiani także na boku lewej czy prawej pomocy: Jakub Michor, Łukasz Janowicz, Michał Kliński czy Mateusz Stankiewicz. W linii pomocy w tym sezonie dla Pogoni zagrają doświadczeni Maciej Szymański i Aleksander Atanacković, ustawiany coraz częściej z przodu bardzo skuteczny w grach sparingowych Gracjan Miszkiewicz, oraz odkrycie ostatnich miesięcy 17-letni wychowanek Pogoni Wiktor Miotk. Kibice w Lęborku liczą na umiejącego strzelać bramki Mariusza Węglińskiego. Kadrę uzupełnia młodzieżowiec Kamil Brzozowski. Linia ataku to nominalnie jeden zawodnik, choć piłkarzy mogących grać na szpicy jest w składzie więcej. Tym napastnikiem jest Kamil Cios.

W kadrze Pogoni znaleźli się także kontuzjowani młodzi zawodnicy rocznika 2000 Kamil Frącek (wraca powoli do treningów po złamaniu nogi) oraz podstawowy młodzieżowiec z zeszłego sezonu Filip Krefft (zerwane w czerwcu br. wiązadła krzyżowe). Tego zawodnika czeka dłuższa rehabilitacja. Zdrowych do gry na dziś mamy pięciu młodzieżowców (rocznik 1998 i młodsi, jednocześnie na boisku musi ich występować dwóch), a to oznacza, że szansę na treningi i debiuty na poziomie IV ligi będą w tym sezonie mieli nasi wychowankowie z drużyny rezerw. A-klasowy zespół w nowej formule organizacyjnej ma być zapleczem dla pierwszego zespołu i miejscem w którym nasi młodzi zawodnicy będą piłkarsko dojrzewać do debiutów w dorosłej piłce.

– Mieliśmy 4 tygodnie czasu na pracę, na mecze sparingowe, selekcję zawodników oraz transfery. To ważne by wkomponować zawodników w drużynę, to czy to się udało zobaczymy w pierwszych spotkaniach – mówi przed startem sezonu trener Maciej Cieślik. – Na pewno te nazwiska zobowiązują do tego by myśleć pozytywnie o tym co zrobiliśmy w okresie przygotowawczym. Fizycznie jesteśmy dobrze przygotowywani. Jeżeli chodzi o zgranie to przy tylu zmianach w zespole, to tak z 50% składu wyjściowego, to musimy bazować na jakości gry tych zawodników. Zgrywać się będziemy z każdym następnym spotkaniem.

Terminarz meczów Pogoni Lębork we Lęborku, jesień 2018

9 sierpnia 2018 (czwartek) godz. 18
Pogoń Lębork – Arka II Gdynia

18 sierpnia 2018 (sobota) godz. 17
Pogoń Lębork – Orkan Rumia MKS

1 września 2018 (sobota) godz. 17
Pogoń Lębork – Powiśle Dzierzgoń

8 września 2018 (sobota) godz. 17
Pogoń Lębork – Grom Nowy Staw

6 października 2018 (sobota) godz. 16
Pogoń Lębork – Gedania Gdańsk

20 października 2018 (sobota) godz. 15.30
Pogoń Lębork – Gryf Słupsk

3 listopada 2018 (sobota) godz. 14
Pogoń Lębork – Jaguar Gdańsk

17 listopada 2018 (sobota) godz. 13
Pogoń Lębork – GKS Przodkowo

Poprzedni artykułWakacje w Stowarzyszeniu Niebieski Skarb
Następny artykułStare Centrum Żukowa odzyskuje blask dzięki rewitalizacji