Mieszkańcom Lęborka i społeczności pomorskiej towarzyszy już od 24 lat. W tym roku zgłoszono do niego prawie tysiąc utworów. W piątek 28 listopada odbył się XXIII Finał Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego.
Jest to jeden z nielicznych konkursów w kraju o tak szerokiej formule – mogą brać w nim udział profesjonalni twórcy oraz amatorzy, oceniana jest zarówno poezja jak i proza, a tematyka prac nie jest niczym ograniczona. Głównym organizatorem tradycyjnie była Biblioteka Publiczna w Lęborku. W tym roku nadesłano 80 utworów prozatorskich i prawie 900 wierszy, a jury przyznało dziesięć nagród. Za największe osiągnięcie, organizatorzy uznają zainteresowanie konkursem twórców z całej Polski i z zagranicy. Prace przysyłano m.in. z Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.
Impreza finałowa odbyła się w auli Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Lęborku. Po krótkim rozpoczęciu, uczniowie LO1 oraz Społecznego Gimnazjum Językowego zaprezentowali publiczności w formie spektaklu siedem wybranych utworów, rywalizujących w ramach Turnieju Jednego Wiersza, na które przybyli mogli oddać swój głos. Później przyszedł czas na część główną, czyli wręczenie nagród.
fot. Andrzej Seweryński
Najwyższym wyróżnieniem – Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego za utwór najbardziej nowatorski, uhonorowano Marcina Orlińskiego z Warszawy, który w ubiegłym roku zdobył pierwsze miejsce w kategorii poezji. Marta Fox napisała o nim: „Marcin Orliński pochyla się nad każdym słowem, smakując jego wartość, znaczenie i tkwiące w nim klimaty.
Nagrodę główną w kategorii poezji zdobyła stawiająca pierwsze kroki literackie Maria Rytlewska. Autorka aktualnie mieszka w Płocku, jest absolwentką kierunku creative writing na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze mało a publikuje od niedawna. Drugą nagrodę przyznano Jerzemu Fryckowskiemu z Dębnicy Kaszubskiej. Laureat dotychczas opublikował 12 tomików poezji oraz jest wyraźnie zaprzyjaźniony z konkursem – w tym roku został wyróżniony przez jurorów po raz dziesiąty. Trzecią nagrodę otrzymała Zofia Staniszewska, która zgłosiła do konkursu wiersz poświęcony Irenie Sendlerowej. Pochodzi z Poznania, gdzie ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. W tym roku ukazała się jej powieść „Czarownica z Radosnej”, która po tygodniu sprzedaży znalazła się na liście bestsellerów merlin.pl.
W kategorii prozy pierwszą nagrodę otrzymał Hubert Tuchołka z Warszawy za utwór „Biszkopt i Figaro”. Laureat jest prawnikiem i wykładowcą prawa. Jego pasją jest teatr i oczywiście literatura. Drugą nagrodę w kategorii otrzymała mieszkanka Gdańska Joanna Serkoska, za prozę „Mediewistka”. Dotychczas napisała kilka opowiadań, które nagrodzono w rozmaitych konkursach literackich. Trzecią nagrodę otrzymał posiadający już pokaźny dorobek twórczy poeta, prozaik i dziennikarz Lechosław Cierniak ze Słupska, za opowiadanie „Płaski tor”.
Pierwszą nagrodę specjalną im. Józefa Majkowskiego przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana za utwór o szczególnych wartościach chrześcijańskich otrzymał Krystian Medard Czerwiński publikujący pod pseudonimem Christian Medardus Manteuffel. Swoje utwory publikuje w dwóch językach, ze względu na tryb życia, w którym czas dzieli pomiędzy polski Ciechocinek i niemieckie Lenningen. Drugą nagrodę specjalną, dla twórcy piszącego lirykę w języku kaszubskim, ufundował Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Otrzymała ją mieszkanka małej wioski Remleje koło Goręczyna – Elżbieta Bugajna. Trzecią, nagrodę specjalną lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zdobyła lęborczanka Joanna Magnor-Kozłowska. Nagrodzony tekst „Pocztówki z Lęborka”, który znalazł uznanie w oczach jurorów, stanowi luźne notatki z życia autorki.
Po rozdaniu nagród, z recitalem „Śpiewanie Stachury” wystąpił Marek Gałązka. Ponadto dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Zofia Biskupska Lisiecka wręczyła nagrodę specjalną Małgorzacie Borzeszkowskiej. Jej wiersz „Idealna strona cienia” wygrał w przeprowadzonym na stronie internetowej Biblioteki plebiscycie Jednego Wiersza. Przedstawiono także wyniki Turnieju Jednego Wiersza, w którym publiczność swoim laurem uhonorowała wiersz Marii Rytlewskiej „Niewykluczone”. Dodatkową atrakcją finału był kiermasz prac podopiecznych środowiskowego Domu Samopomocy „Lwiątko” w Lęborku.