Reklama

22 maja w Warszawie odbył się finał konkursu „Szkoła marzeń”, zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Dzieci. W konkursie zgłoszono ponad 7 500 prac, a w samym finale uczestniczyło ok. 500 uczniów i osób towarzyszących. Wśród nich także laureaci etapu regionalnego zorganizowanego przez biuro senatora Kazimierza Kleiny. Natalia Waleśkiewicz z Zespołu Szkół w Wicku otrzymała wyróżnienie w etapie ogólnopolskim.

Konkurs „Szkoła marzeń” adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego uczestnicy mieli przedstawić swoją wizję i oczekiwania wobec szkoły, jako miejsca przyjaznego uczniom. Mogli to zrobić zarówno w formie plastycznej, jak i literackiej.

W etapie regionalnym organizowanym przez senatora Kazimierza Kleinę udział wzięło 75 uczniów. Jury pod przewodnictwem senatora wybrało 8 prac, których autorzy zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału: Oliwia Brzeska (ZSP w Bukowinie), Aleksandra Jopek (Gimnazjum w Leśnicach), Oliwia Koncikowska (SP nr 10 w Słupsku), Zuzanna Modzelewska (SP nr 9 w Słupsku), Weronika Romanowska (ZS w Cewicach), Kinga Stromska (ZS w Cewicach), Lidia Pasoń (ZS w Wicku) oraz Natalia Waleśkiewicz (ZS w Wicku). Laureaci etapu regionalnego, wraz z opiekunami uczestniczyli w ufundowanym przez senatora wyjeździe na finał konkursu w Warszawie.

– Byłem pod wrażeniem wyobraźni młodzieży, która wzięła udział w konkursie. Wybór nie był łatwy, cieszy mnie jednak zaangażowanie, jakie wykazali młodzi uczniowie przygotowując swoje prace – mówi senator Kazimierz Kleina.

Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 7,5 tys. uczestników, a na etapie okręgowym w jego przeprowadzenie zaangażowało się 91 biur senatorskich i poselskich. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano 662 prace zarówno plastyczne, jak i literackie. Jury postanowiło nie wskazywać zwycięzców i przyznać równorzędne nagrody laureatom etapu ogólnopolskiego, a także ponad 20 wyróżnień – wśród nich dla Natalii Waleśkiewicz z Zespołu Szkół w Wicku.

Podczas uroczystości finalistów powitał wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński. Podkreślił, że dla wielu z nich to pierwsza wizyta w Sejmie i Senacie, gdzie bije serce polskiej demokracji. Senator Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, podkreśliła, że aby konkurs się odbył, potrzeba było ogromnego zaangażowania całego sztabu ludzi – zarówno parlamentarzystów, jak i pracowników Kancelarii Senatu. Wiceminister edukacji narodowej Urszula Augustyn dziękowała natomiast rodzicom i nauczycielom, że potrafili pokierować swoimi dziećmi i zachęcić je do udziału w konkursie. Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski zwrócił uwagę na potrzebę promowania zdrowego trybu życia w szkołach. Uczestnikom konkursu życzył, by szkoła stawała się taka, jaką sobie wymarzyli.

Podczas uroczystości przedstawiciele ambasad Iranu, Łotwy i Słowenii mówili o systemach szkolnictwa w swoich krajach.

To już czwarta tego typu impreza adresowana do dzieci i młodzieży. W poprzednich konkursach „Śmieje się dziecko – śmieje się cały świat” (2012 r.), „Gdzie są moje korzenie” (2013 r.) oraz „Moja Polska w 2050 roku” (2014 r.) wzięło udział kilka tysięcy uczniów.